Gerard Depardieu hakkında yeni rapor: 13 kadın cinsel tacizle suçluyor

Gerard Depardieu hakkında yeni rapor: 13 kadın cinsel tacizle suçluyor
Son yıllarda hakkında açılan cinsel taciz davalarıyla gündeme gelen Fransız aktör Gerard Depardieu'ya dair bir rapor yayınlandı. Araştırma sitesi Mediapart'ın raporuna göre aktör 20 yıllık kariyeri boyunca kadınlara cinsel tacizde bulundu.

Artı Gerçek - Fransız araştırma sitesi Mediapart, aktör Gérard Depardieu hakkında geçen yıl sona eren incelemesinden, aktörün 20 yıl boyunca, rol aldığı setlerdeki cinsel taciz içerikli davranışlarına dair çok sayıda iddiayı içeren bir raporu çarşamba günü yayınladı .

13 KADIN DEPARDİEU'YU CİNSEL TACİZ İLE SUÇLUYOR

13 kadının ifadesini içeren rapor, Netflix dizisi Marseille, dönem biyografisi Dumas ve komedi filmi Big House da dahil olmak üzere çok sayıda televizyon ve film setinde, kadınların Depardieu tarafından cinsel taciz içerikli söz ve eylemlere maruz kaldığını iddia etti.

Aktör, rapor hakkında yorum yapmadı ancak Depardieu'nun avukatları, müvekkillerinin suç teşkil eden davranışları bulunduğuna dair iddiaları reddetti. Paris merkezli hukuk firması 'Cabinet Temime', raporun "çok öznel değerlendirmelere ve/veya ahlaki yargılara" dayandığını düşündüklerini söyledi.

The Guardian gazetesinde yer alan haberde, aktörün iddia edilen davranışlarının büyük ölçüde genç kadın oyunculara, makyözlere ve set teknisyenlerine yönelik bu kişilerin onayı olmadan gerçekleştirdiği fiziksel temas ve dokunuşların yanı sıra müstehcen yorumları ve "inilti seslerini" içerdiği söyleniyor.

DAVRANIŞLARI SEKTÖR TARAFINDAN GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Habere göre, aktörün davranışları diğer ekip üyeleri tarafından genel olarak göz ardı ediliyor ve genellikle hoş görülmesi gereken bir tuhaflık olarak gülünüp geçilerek "Gérard böyledir" deniyor.

Mediapart'ın temasa geçtiği 20 yapımcı veya yönetmenden yalnızca 11'inin yanıt verdiği raporda, bunlardan biri hariç tümü setlerinde bu tür davranışlardan veya buna ilişkin herhangi bir iddiadan haberdar olmadıklarını söyledi.

CİNSEL SALDIRI SUÇLAMASIYLA AÇILAN DAVA SÜRÜYOR

Depardieu'nun rol aldığı Disco ve Turf filmlerinin yönetmeni Fabien Onteniente, kast yönetmeninin oyuncuyu birlikte çektikleri ilk filmlerinde kadınlar konusunda uyardığını söyledi. Beş yıl sonra benzer iddiaları duyunca oyuncuyla ilgili durumla yüzleştiğini ifade etti.

DEPARDİEU SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

2018 yılında, aktör Charlotte Arnould, aktörün kendisine iki kez cinsel tacizde bulunduğunu iddia ederek tecavüz suçlamasında bulundu. Depardieu'nün suçlamaların düşürülmesi yönündeki başarısız girişiminin ardından dava Fransız mahkemelerinde hâlâ devam ediyor. Depardieu ise suçlamaları tamamen reddediyor.

SUÇLAMALARA RAĞMEN FİLMLERDE ROL ALIYOR

Fransa'da yönetmenler ve yapımcılar, süren davalara ve tartışmalara rağmen oyuncuyu almaya devam ettiler ve geçen yıl Depardieu, polisiye dizisi Maigret'in yeni versiyonu da dahil olmak üzere beş filmde rol aldı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar