Harry Potter'ın 'Hagrid'i Robbie Coltrane, bu diyarı terk etti

Harry Potter'ın 'Hagrid'i Robbie Coltrane, bu diyarı terk etti
Yayınlanma:
A+ A-
Harry Potter serisinin çevirmeni, yazar ve sinema eleştirmeni Sevin Okyay, çok sevdiği 'Hagrid' karakterini canlandıran oyuncu Robbie Coltrane'in ardından yazdı.

Sevin OKYAY


Harry Potter dünyasında büyük kayıp: Hagrid’i oynayan Robbie Coltrane artık yok. Cezalı büyücü Hagrid’in bu dünyada iki özelliği vardı. Birincisi, yarı insan, yarı devdi. İkincisi de her tür hayvanı korur, onlara büyük sevgi duyardı (en çok canavar örümcek Aragog‘u severdi). Belki bu nedenle, belki çocukları da koruduğu için, çocuklar onu severdi.

Harry Potter okuru çocuklardan söz ediyorum, kitaptakilerden değil. Yoksa kitaptakiler, özellikle Slytherin tayfası onu küçük görür. Belki de değişim geçirip, küçük pembe bir şemsiye görünümüne bürünmüş, yasak olduğu halde bazen kullandığı asası ve yufka yüreği yüzünden.

'ROLÜ REDDETMEM MÜMKÜN DEĞİLDİ'

Onunla ilk kez bu Harry Potter furyasının ne olduğunu merak edip okuduğum “Harry Potter and the Chamber of Secrets” kitabında karşılaşmıştım. Neredeyse bir köprüaltı çocuğu hayatı süren Harry’nin rehberi, koruyucusuydu. O sıralar Ülkü Tamer’in birinci kitabı çevirdiğini bilmiyordum. Sonra onu da okudum. Derken ikinci kitap çevirmem için bana verildi. Takvim sıkıştırınca fantastik âlem danışmanım Kutlukhan, üçte birini çevirmeyi üstlendi. Ülkü Harry’leri bırakınca yedinci kitabın sonuna kadar varan bir ortaklık kurduk.

O sıralarda Robbie Coltrane’le yapılmış bir söyleşi okumuştum. Hagrid rolünü kabul etmesinde küçük oğlunun bir etkisi olup olmadığı sorulunca, “Eğer Hagrid’i oynamayı kabul etmezsem, bir hafta içinde ölmüş olacağımı söyledi, hem de kesinlikle,” demişti. “Tahmin edeceğiniz gibi Hagrid rolünü geri çeviren adamın, Beatles’a sıradan bir gitar grubu muamelesi yapan birinden farkı olmaz. Yani reddetmem mümkün değildi.”

Çekime başlamadan önce bir kadından mektup almış. Kadın, “Hagrid’i oynamanıza gerçekten sevindim. Çünkü dünyadaki milyonlarca çocuğun beklentileri sizin omuzlarınızda olacak,” diyormuş. “Yani herkes rolün öneminden, onu oynamanın da büyük bir sorumluluk olacağından emindi.” Baskı olursa bu kadar olur.

ÇOCUKLARA OLDUĞU GİBİ BÜYÜKLERE DE MUTLULUK VERDİ

Robbie Coltrane, Hagrid rolünü kabul ettiğinde 20 yıldır oyunculuk yapıyordu. Gene de bir sete ilk kez çıkmanın ödünü kopardığını söylüyordu. Öte yandan, JK Rowling’in onun Hagrid olmasına çok memnun olmasını da iltifat sayıyordu. “Kitapların büyük hayranıydım. Hagrid’i de hep sevmiştim. Onun ilginç birisi olduğunu düşünüyordum. Hem motosiklete biniyordu. Hem de kırda evi vardı.” Hagrid yedi Harry Potter kitabında da yer alıyordu, sekiz filmde de oynadı. Herhalde olabilecek en iyi Hagrid oldu.

Granada TV dizisi “Cracker”da anti- kahraman Dr. Edward “Fitz” Fitzgerald rolü ile arka arkaya üç yıl En İyi Erkek Oyuncu BAFTA’sına sahip olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na da geçmişti. Aktör, iki James Bond filminde, “GoldenEye” ile “The World Is Not Enough”ta da oynamıştı. Ama herhalde uzun yıllar boyunca Harry Potter filmlerinin Hagrid’i olarak hatırlanacak. Dünyanın her yerindeki çocuklara olduğu gibi büyüklere de mutluluk veren bir rolle.

DANIEL RADCLIFFE: BİZİ HEP GÜLDÜRÜRDÜ

Yirmi yılı aşkın süreyle bu rol ona sayısız hayran mektubu getirmişti. Coltrane’in öldüğünü duyuran menajeri Belinde Wright, “40 yıl boyunca onun menajerliğini yapmış olmaktan büyük gurur duyacağım ve onu çok özleyeceğim" diyordu. “İş ilişkisine sadıktı, çok zekiydi, harika bir aktördü. Herhalde onlarca yıl boyunca, hem çocuklara hem de büyüklere neşe vermiş olan Hagrid rolüyle hatırlanacak.”

Harry Potter'in Harry’si Daniel Radcliffe de onunla aynı fikirde. Radcliffe, yıllarca Hagrid’in koruyucu şemsiyesi altına sığınan ve onun en iyi arkadaşı olan üçlüye sözcülük ederek, “Çocukken bizi hep güldürürdü,” dedi. Hele “‘Azkaban Tutsağı’nda şiddetli yağmurda kulübesine sığındığımızda, boyuna hikâye anlatıp moralimizi yüksek tuttuğunu hatırlıyorum.” Hermione Granger’ı oynayan Emma Watson ise yetmiş milyona yakın takipçisi olan Instagram hesabında Coltrane’i anlatırken, onları bir aile yaptığını söyledi. “Harry Potter”ın 'Ron Weasley'si Rupert Grint ise, “Robbie'nin gittiğini duyduğum için kalbim kırık. Bu gezegende Robbie'den başka kimse Hagrid'i oynayamazdı. Tıpkı Hagrid gibi sıcak, şefkatli ve eğlenceliydi. Yıllar sonra bile hâlâ bizi kollayan, dev yürekli adamdı. Diğer tarafta görüşürüz Bobser" diyordu.

HAGRİD OLMAK: 'CİDDİ BİR SORUMLULUK'

Robbie Coltrane çok az söyleşi yapardı. Özel yaşamının gizliliğini korumak uğruna gazetecilere sert de davranabilirdi. Ama genç Potter hayranları için sertliği bir yana bırakırdı. “Çocuklar yanına gelip “Kitabımı imzalar mısınız?” diye soruyorlar, kocaman açılmış gözlerle,” demişti 2012’de Guardian gazetesiyle yaptığı söyleşide. “Ciddi bir sorumluluk bu.”

Anthony Robert McMillan 30 Mart, 1950’de İskoçya’da, Glasgow’un dışındaki Rutherglen’de doğdu. Resim yapmayı seviyordu. “2014 ‘te bana esin veren, insanlık için ağlamamama sebep olan ressamlar gibi, Titian gibi, Rembrandt gibi resim yapmak istiyordum. Ama kafamdakileri tuvale yansıtamadığımı görünce müthiş bir hayal kırıklığına uğradım”, diyordu. Ressam olma umudu sönerken okuldaki tiyatro öğretmeni, Robbie’nin Harold Pinter’in tek perdelik oyunu “The Dumb Waiter”da rol almasından sonra, ona oyunculuğa yeteneği olduğunu söyledi. O da hayranı olduğu büyük caz saksofoncusu John Coltrane’in soyadını aldı, Londra’ya gitti. Önce stand-up komedyen olarak çalıştı, sonra TV ve filmlerde küçük roller buldu. “Cracker” dizisiyle adını duyurdu. HBO Max retrospektifi “Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts / Harry Potter 20’nci Yıldönümü: Hogwarts’a Dönüş”de “Sinemanın mirası şu ki, çocuklarımın kuşağı onları çocuklarına gösterecek,” diyordu. “Yani 50 yıl sonra da rahatlıkla izlersiniz. Ne yazık ki ben burada olmayacağım ama, Hagrid olacak.” Ve kitaplarda Hagrid’in adı geçtikçe, Mr. Coltrane, gözümüzün önüne hemen siz geleceksiniz.

Öne Çıkanlar