Hollywood grevinde Cadılar Bayramı uyarısı: Film karakterlerinin kostümlerini giyinmeyin

Hollywood grevinde Cadılar Bayramı uyarısı: Film karakterlerinin kostümlerini giyinmeyin
SAG-AFTRA sendikası, Hollywood'daki grev yasakları doğrultusunda üyelerine Cadılar Bayramı'na ilişkin özel bir uyarıda bulundu. Sendika, oyuncuların Cadılar Bayramı'nda gişe filmlerinin karakterlerinin kostümlerini giyinmelerini yasakladı.

Artı Gerçek - Hollywood grevinde oyuncuları temsilen Amerikan Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile müzakereleri yürüten Beyaz Perde Aktörleri Derneği'nin (SAG - AFTRA), stüdyoların kârlarının adil paylaşımı, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sektörde yapay zeka kullanımının kısıtlanması gibi taleplerle başlattığı grevde 5 ay geride kaldı. Stdüyolarla yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine müzakereler askıya alında.

160 bin üyesi bulunan SAG-AFTRA sendikası da, grev kararı çerçevesinde oyuncuların uyması gereken kurallarla ilgili Cadılar Bayramı'na ilişkin özel bir uyarıda bulundu. Grev yasakları çerçevesinde oyuncuların rol aldıkları dizi, film ve eğlence programlarının galalarına katılması, tanıtım reklamlarında yer alması bulunuyor. Sendika aynı kuralların Cadılar Bayramı kutlamalarındaki konsept partilerde giyilecek kostümlerle ilgili de geçerli olduğunu ifade etti.

342467-deecba44f26e486ca70de553ef08a745mv2.webp

NTV'nin aktardığına göre, SAG-AFTRA, oyunculara popüler dizi ve filmlerdeki karakterler gibi giyinmekten kaçınmalarını söyledi. Buna göre Barbie gibi giyinmek veya Oppenheimer şapkası takmak bu yıl yasak. Bu tür kostümleri giymek stüdyoların ürettiği filmlerin reklamını yapmak anlamına geliyor. Bu da grev kurallarıyla uyuşmuyor.

'GENEL KOSTÜMLER TERCİH EDİN'

SAG-AFTRA "Zombi, örümcek, hayalet gibi klasikleşmiş karakterlerden ilham alan kostümler tercih edin" açıklamasında bulundu. Sendika ayrıca, üyelerine "kostümlerin fotoğraflarını sosyal medyada yayınlamamalarını" önerdi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar