İBB, 'Kanun Hükmü'ne verdiği salonu geri çekti: 'Umudumu yitirdiğim bir süreçti'

İBB, 'Kanun Hükmü'ne verdiği salonu geri çekti: 'Umudumu yitirdiğim bir süreçti'
İşçi Filmleri Festivali’nde gösterimleri yasaklanan ‘Kanun Hükmü’nün yönetmeni Nejla Demirci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de Beyoğlu Sineması’nda verdiği salonu geri çektiğini söyledi. Demirci, “Moralimi ve umudumu yitirdiğim bir süreçti" dedi.

Artı Gerçek - 60'ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin seçkisinden iki kez çıkarılarak maruz bırakıldığı sansürle gündeme gelen ve son olarak 19’uncu İşçi Filmleri Festivali’nde Ankara ve İstanbul gösterimleri yasaklanan ‘Kanun Hükmü' belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Beyoğlu Sineması’nda filme verdiği salonu geri çektiğini söyledi.

Şimdiye kadar hiçbir yerde gösterim yapamayan ve ticari dağıtımı yasaklanan belgeselin, İşçi Filmleri Festivali'nde Çankaya ve Beyoğlu Kaymakamlıkları tarafından sansürlenme sürecine ilişkin Diken'den Ece Deniz'e konuşan Demirci, "Festival programı açıklandıktan sonra İBB Kültür A.Ş. de Kanun Hükmü’ne Beyoğlu Sinema’sında verdiği salonu geri çekti" dedi.

'GERÇEKLİKLE BAĞINI KOPARMADAN KENDİSİNİ SÜRDÜREMEYEN BİR SİYASET'

Filmin gösterim programının bu nedenle Aynalıgeçit’e taşındığını belirten Demirci, "Moralimi ve umudumu yitirdiğim bir süreçti" diye konuştu.

Siyasi iktidarın ve devlet kurumlarının festivale ilişkin yoğun baskısını da değerlendiren Demirci, "Gerçeklikle bağını koparmadan kendisini sürdüremeyen bir siyasetle karşı karşıyayız. Belgesel sinema gücünü gerçeklikten alır. Gerçekliğe duyulan alerji o kadar yüksek ki bir belgesel film üzerine bu kadar gelebiliyorlar...Korktukları şey; insanların filmi izlediğinde “İyi hekimlik, iyi öğretmenlik sokağa atılmış” diyecek olması" ifadelerini kullandı.

'ARKADAŞIMIZ GÖZALTINA ALINIYOR, O FİLMDEN Mİ BU FİLMDEN Mİ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ'

Kanun Hükmü'nin reji ekibinde de yer alan ve daha pek çok belgesel filmde görüntü ve sanat yönetmenliği yapan Koray Kesik'in yakın zamanda gözaltına alınmasıyla ilgili de konuşan Demirci şunları söyledi:

"Ankara’da filmin yasaklandığı gün Koray’ı aldılar. Üç defa gözaltı süresi uzatıldı. Sonradan sürecin Koray’ın daha önce çalıştığı ‘Bakur’ filmiyle alakalı olduğunu öğrendik. Bir arkadaşımız gözaltına alınıyor ve bizler ‘o filmden mi bu filmden mi’ diye düşünüyoruz. Bundan sonra hoşlarına gitmeyen konulara dokunan sinemacıları örgüt üyesi olmakla suçlayacaklar. Çayan Demirel’e, Sibel Tekin’e yaptıkları gibi."

NE OLMUŞTU?

Nejla Demirci’nin filmi geçtiğimiz sene Antalya Uluslararası Film Festivali’nin “Ulusal Belgesel Yarışma” kategorisinde yer almış ancak daha sonrasında çıkartılmıştı. Film tepkiler üzerine geri yarışma seçkisine dahil edilmiş ancak bu sefer de Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurmuştu. Aynı gün festival yönetimi bir geri adım daha atmış ve belgeseli festival programından çıkarmıştı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı açıklamayla festivalin iptal olduğunu duyurmuştu.

Öne Çıkanlar