İddia: İBB Mem û Zîn oyununa ambargo uyguladı, yönetmen görevden alındı

İddia: İBB Mem û Zîn oyununa ambargo uyguladı, yönetmen görevden alındı
Yayınlanma:
A+ A-
İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği'nin Kürt halk destanı olan Mem û Zîn oyununa ambargo uyguladığı öne sürüldü. Oyunu kabul eden yönetmen görevden alındı. Adli Sicil Belgesini sunan oyunun yazarına ise bir daha yanıt verilmedi.

Artı Gerçek-'Mem û Zîn' oyunun yazarı Cuma Boynukara, İstanbul Şehir Tiyatroları'na 2021 yılında başvurdu. Önce kabul alan oyun, daha sonra dönemin Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen'in görevden alınmasının ardından repertuvara alınmadı. İBB, oyunun neden repertuvara alınmadığı gerekçesini ise açıklamadı.

Gazete Duvar’da yer alan Ferhat Yaşar’ın haberine göre Cuma Boynukara, 2021'in Eylül ayında dönemin Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen’le yaptığı telefon görüşmesi sonucu, 2002 yılında Şehir Tiyatroları’nın repertuvarına alınan ‘Mem ile Zin’ oyununun dili Türkçe olan oyun metnini iletti. Oyunun rejisörü olarak Ayşe Emel Mesçi’yi düşündüğünü de ekledi.

2021 ekim ayında oyun yazarı Cuma Boynukara, Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen ve Oyunun rejisörü olarak Ayşe Emel Mesçi bir araya geldi. Olumlu geçen görüşmede üst cast oluşturuldu. Bir hafta sonra ise Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen görevden alındı

‘OYUNUN OYNANMASI HALİNDE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN SORUŞTURMA GEÇİRECEKLERİNİ DÜŞÜNDÜLER’

“Mem ile Zin oyunu yapıldığı takdirde tiyatronun soruşturma geçirebileceğini üzülerek öğrendik” diyen Boynukara, süreci şu sözlerle anlattı:

“Bu konuyu görüşmek üzere vekaletten atanan Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever’den randevu aldım. Bu tarih 4 Mart 2022’dir. Yani görüşmemiz gereken tarihten beş ay sonra, araya birini koyarak ancak görüşebildik. Görüşmemizde oyundan haberdar olduğunu ancak oyunun ikinci tur oyunlarında görünmediğini ve bana karşı bir önyargılarının da olmadığını söyledi. Bu durumu anlayışla karşıladım.

2022 Kasım ayında oyunun takvimini görüşmek üzere ayrıldık. Bu görüşmeden sonra genel sanat yönetmeninin kapısı bana duvar oldu. Ne telefonuma cevap verildi ne de randevu taleplerime dönüş oldu. Hal böyle olunca kuşkularım arttı.

Oyunun oynanması halinde İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma geçireceklerini düşündüler. Bu düşüncenin beni ne kadar kriminalize ettiği anlaşılmış oldu. Halbuki bu oyun iki kez Devlet Tiyatroları’nda oynanmıştı. Bu da onların önyargılarını bertaraf etmeyince, Adli Sicil Belgemi dilekçeme iliştirip Genel Sanat Yönetmenliği'ne sunmak zorunda kaldım.”

'BİR SANAT KURUMUNA ADLİ SİCİL BELGEMİ VERMEK ZORUNDA KALDIM'

Boynukara, “Oyunumun 'terörize', beni de 'kriminalize' ettiklerini anlayınca bundan başka yapacak bir şeyimin kalmadığını, hiç istemediğim halde ellerini rahatlatmak adına bir sanat kurumuna Adlı Sicil Belgemi vermek zorunda kaldım. Buna rağmen henüz bir cevap yok” dedi.

Yazarın oyundan ötürü kriminalize edilemeyeceğini söyleyen Boynukara, “Tüm bunlar oyunun oynanması için değil. Oyunun oynanması elbette onların tasarrufundadır. Oyunu oynamayabilirler ama yazarını doğduğu yerden veya yazdığı oyundan ötürü kriminalize edemezler” ifadelerini kullandı.

İBB YANIT VERMEDİ

İBB’nin konuyla ilgili yöneltilen sorulara cevap vermediği belirtildi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar