İstanbul'da Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek

İstanbul'da Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek
İstanbul’da, Kürt dilbilimci ve yazar Celadet Elî Bedirxan anısına saygı gecesi düzenlenecek. Egîdê Cimo Müzik Okulu eğitmenlerinden Kemal Yıldırım, “Kürt kültürünü, dilini ve ezgisini seven herkesi gecemize bekliyoruz” çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - İstanbul’da 26 Nisan Cuma günü Kürt dil bilimci, gazeteci-yazar ve siyasetçi Celadet Elî Bedirxan anısına saygı gecesi düzenlenecek. Anma gecesi, Egîdê Cimo Müzik Okulu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü Dil, Kültür ve Sanat Komisyonu, Mezopotamya Kültür Derneği (MKM) ile İstanbul Kürt Enstitüsü tarafından Şişli ilçesindeki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek.

celadet-alib.jpg

Geceye, Celadet Elî Bedirxan’ın kızı Sinem Xan, torunu Azad Bedirxan, şair, yazar ve akademisyen Selim Temo, yazar Fırat Cevheri, şair Berken Bereh, tiyatrocu Ömer Şahin ve çok sayıda dengbêjin katılması bekleniyor.

Egîdê Cimo Müzik Okulu eğitmenlerinden Kemal Yıldırım, gecenin anlam ve önemine dair konuştu.

'GÜÇLÜ BİR MİRAS BIRAKTI'

Kürt halkı ve kültürü için önemli çalışmalara imza atan Bedirxan’ın 15 Temmuz 1951 tarihinde Suriye’nin başkenti Şam’da vefat ettiğini hatırlatan Yıldırım, “Siyasi mücadelesi ve dile yönelik bilimsel çalışmalarıyla Kürt halkı ve kültürüne büyük bir miras bırakmıştır. Bedirxan, çok yönlü bir kişiliğe sahipti. Bir yanıyla siyasetçi ve edebiyatçı diğer yönüyle de büyük bir dilbilimciydi. Özellikle Kürt dili için önemli çalışmalar yaparak güçlü bir alt yapı oluşturmuştur. Biz de birçok kurumla anısına saygı gecesi düzenleyeceğiz. Gece kültür ve dilimize sahip çıkmak yönünde de büyük bir önem arz ediyor” diye belirtti.

ÇOK SAYIDA İSİM KATILACAK

Hazırlıkların 6 ay önce başladığını aktaran Yıldırım, geceye sanatçı, edebiyatçı ile yazarların aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin katılacağını söyledi. Yıldırım, “Geceye katılacak olan isimler alanlarına göre Celadet Elî Bedirxan'a ait makale, yazı, şiir veya kitaptan kesitler aktaracak. Yani Kurdistan’ın rengini ve sesini yansıtmak istiyoruz” dedi.

GECEYE ÇAĞRI

İstanbul’daki halkları geceye davet eden Yıldırım, “26 Nisan'da Şişli'de bulunan Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda saat 19.00’da başlayacak olan saygı gecesine herkesi bekliyoruz. Başta Kürt kültürünü, dilini ve ezgisini seven herkesi gecemize bekliyoruz” çağrısı yaptı.

CELADET ELÎ BEDIRXAN KİMDİR?

Celadet Elî Bedirxan, 1893 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Emir Elî Bedirhan, Kürt aydınlarından biriydi. Celadet Elî, 1922 yılında kardeşi Kâmuran Bedirhan'la gittiği Almanya'da öğrenimini sürdürdü. Kürtlerin ulusal mücadele vermesini savunan Xoybûn örgütünün kurucu başkanı oldu. 1925 yılında Kahire’ye, ardından da Suriye’ye yerleşti. 15 Temmuz 1951’de Şam’da vefat etti. Mezarı da Şam’dadır.

Bedirxan, Suriye'de Haco Ağa, Ekrem ve Kadri Cemilpaşa ile önde gelen diğer Kürt aydınlarıyla birlikte Xoybûn'un kuruluşunda aktif rol oynadı. 1930'lu yıllarda siyasi çalışmalardan uzaklaşan Bedirxan, Kürt dili ile ilgili çalışmalarını sürdürdü. 15 Mayıs 1932 tarihinde Hawar dergisini çıkardı. Hawar dergisi ile birlikte ilk kez Arap karakterli Kürt alfabesinin yanında Latin karakterli Kürt alfabesi de kullanılmaya başlandı. İlk 23 sayısı hem Latin harfleri hem de Arap harfleriyle yayımlanan Hawar dergisi, 24. sayıdan itibaren bütünüyle Latin harfleriyle yayımlandı. Kürtlerin günümüzde kullandığı Kürtçe Latin alfabesi ilk kez Hawar dergisinde kullanıldı. Ayrıca Hawar dergisinin ilk sayısının yayınladığı tarih olan 15 Mayıs her yıl “Kürtçe Dil Bayramı” olarak kutlanmaya devam ediyor. (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar