JINHA’nın kapatılış yıldönümünde Zehra Doğan’dan 8 yeni resim

JINHA’nın kapatılış yıldönümünde Zehra Doğan’dan 8 yeni resim
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 23:11
A+ A-
Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci- ressam Zehra Doğan JINHA’nın KHK ile kapatılışının yıl dönümünde 8 yeni resim çizerek mücadelenin devam ettiği mesajını verdi.

Refik TEKİN


ARTI GERÇEK - Bölge illerinde öz yönetim ilanlarının ardından gelen sokağa çıkma yasakları ve çatışmalı süreci takip eden pek çok gazeteci gözaltı, tutuklama ve baskı politikalarıyla karşı karşıya kaldı.

Bu gazetecilerden biri de Nusaybin ve çevresinde haber takibi yapan ve bunun yanı sıra tanık olduğu hak ihlallerini çizdiği resimlerle kamuoyuna duyuran JINHA editörü Zehra Doğan’dı.

Zehra Doğan Nusaybin’de yaşanan süreci hem haberlerine hem de resimlerine aktardığı dönem KHK ile kapatılan Türkiye’nin ilk kadın haber ajansı JINHA’da çalışıyordu. Antep İstinaf Bölge Mahkemesi Zehra Doğan’ın tutuksuz yargılanma kararını bozarak 2 yıl 11 ay 22 günlük cezayı onadı. Doğan, 12 Haziran’da Diyarbakır’dan Mardin’e ailesini görmeye giderken hakkında kesinleşmiş cezası bulunduğu gerekçesiyle Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Doğan, 4 buçuk aydır Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

Doğan, tam bir yıl önce 29 Ekim günü yayımlanan KHK kapatılan dünyanın ilk kadın haber ajansı JINHA’nın kapatılış yıl dönümünde cezaevinde çizdiği 8 yeni resmi dışarıya ulaştırdı.

Cezaevi yönetimi tarafından resim malzemeleri verilmeyen Doğan, bisküvi kutuları ve gazete sayfalarına meyve ve sebzelerden elde ettiği renklerle çizdiği resimler ile mücadelenin devam ettiği mesajını veriyor.

RESİMLERİNİ ZERDEÇAL VE KAHVE İLE RENKLENDİRİP BALLA YAPIŞTIRIYOR

Doğan’ın resim malzemeleri olmadan çizdiği resimler tamamen kendi ürettiği doğal renklerden oluşuyor. Sigara paketlerinin folyolarını gazete kağıtlarının üzerine yapıştıran ve tükenmez kalem ile çizgilerini oluşturan Doğan, eserlerini ise zerdeçal ve kahve kullanarak renklendiriyor. Doğan’ın yapıştırıcı için kullandığı ürün ise bal.

Daha önce "Fırçam olmadığı için parmaklarımı kullanıyorum" diyen Zehra, bu kez havalandırmaya düşen kuş tüylerinden yaptığı fırçayı kullanarak portreler çizmiş. Doğan, cezaevinde yaptığı resimler ve haberler ile JINHA kapatılsa bile sanatın ve gazeteciliğin susturulamayacağı mesajını veriyor.

ZEHRA DOĞAN KİMDİR?

Dicle Üniversitesi Resim Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Zehra Doğan, 2012 yılında Jin Haber Ajansı’nda muhabir ve editör olarak çalıştı. 'Ezidi Kadınların Çığlığı' haberiyle Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü'ne layık görülen Doğan, sokağa çıkma yasaklarının başladığı ilk günlerden itibaren başta Mardin olmak üzere bölgenin birçok yerinde görev yaptı. Zehra Doğan çizdiği resimlerden dolayı tutuklanan ilk ressam.

Öne Çıkanlar