Kışanak'ın 'Kürt Siyasetinin Mor Rengi' kitabı İngilizce yayımlandı

Kışanak'ın 'Kürt Siyasetinin Mor Rengi' kitabı İngilizce yayımlandı
Kürt siyasetçi Gültan Kışanak’ın cezaevinde hazırladığı ve 2019 yılında Dipnot Yayınları tarafından yayımlanan “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” adlı eseri İngiltere'nin ünlü sosyalist yayınevi Pluto Press tarafından İngilizceye çevrilerek kitaplaştırıldı.

Artı Gerçek - Diyarbakır’ın HDP’li eski Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın hapishanede hazırladığı “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” adlı eser, ünlü yayınevi Pluto Press tarafından İngilizcede yayımlandı. Ruken Işık, Emek Ergün ve Janet Biehl’in “The Purple Color of Kurdish Politics Women Politicians Write from Prison” adıyla İngilizceye çevirdikleri kitabın tanıtım yazısında şu bilgilere yer verildi:

"Kürt gazeteci ve eski milletvekili Gültan Kışanak, 2014'te Diyarbakır belediye eşbaşkanı seçildi. İki yıl sonra Türk devleti onu tutuklayıp hapse attı. Hikâyesi dikkat çekici ama benzersiz değil. Parmaklıklar ardındayken kendi deneyimlerini yazdı ve hepsi siyasi gerekçelerle hapishanede tutulan diğer Kürt kadınlarından, kadın eş başkanlardan, kadın belediye eş başkanlarından ve kadın milletvekillerinden aldığı benzer içerikteki yazıları bir araya getirdi."

“Kürt Siyasetinin Mor Rengi”, "20'den fazla Kürt kadın siyasetçinin hapishane yazılarından oluşan türünün tek örneği bir derleme. Burada, Türkiye'deki ataerkiye ve Kürt karşıtı baskıya karşı kişisel ve kolektif mücadelelerini anlatan kadınlar, faaliyet gösterdikleri siyasi yapıları ve devlet kurumlarını radikal feminist ilke ve uygulamalarıyla nasıl dönüştürdüklerini gösteriyorlar.

Kürt kadınlarının bitmeyen siyasi kararlılığını ve susturulmayı reddettiğini -parmaklıklar ardındayken bile- gösteren kitap, nihayetinde, en haksız koşullarda bile kadınları toplu direnişe teşvik etmeyi umuyor.

"Bu etkileyici seçki, hapsedilmiş Kürt kadın siyasetçilerin kişisel deneyimlerini ve Türkiye'deki cinsiyet eşitsizliğine, ataerkil toplumsal yapılara ve Kürt karşıtı baskıya karşı feminist mücadelelerini vurguluyor." (Vera Eccarius-Kelly, Siena College, Albany'de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Profesörü, New York)

“Okuyucuyu salt siyasi mücadelenin ötesine, Kürt kadın siyasi mahkûmların birbirine bağlı canlı anılarına ve iç yaşamlarına götürüyor." (Shahrzad Mojab, Toronto Üniversitesi'nde Profesör ve "Women of Kurdistan" kitabının ortak yazarı)

"Kafesteki bir kuşun hala şarkı söyleyebildiğinin güçlü bir kanıtı. Bu, dünyadaki bütün insanların el ele vermesi ve koşullar ne olursa olsun özgürlük ve yaşam için mücadeleyi sürdürmesi için ilham verici bir koro." Alpa Shah, London School of Economics'te Antropoloji Profesörü, ödüllü “Nightmarch: Among India's Revolutionary Guerrillas” kitabının yazarı

"Bu önemli, son derece etkileyici çeviri, Kürt kadınlarının siyasi örgütlenmesinin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için kilit bir kaynak. Onların toplumsal cinsiyete eşitliği ve adalet mücadelelerinin, her bir yazarın yaşam yörüngesini nasıl dönüştürdüğüne dair anlayışımıza çok fazla derinlik katıyor. (Bir bütün olarak Kürt siyaseti' Isabel Käser “The Kurdish Women's Freedom Movement” kitabının yazarı) (SUR AJANS)

Öne Çıkanlar