Koma Amed yeniden bir arada

Koma Amed yeniden bir arada
Yayınlanma:
A+ A-
90'lı dönemlerin unutulmaz Kürt müzik grubu Koma Amed yeniden bir araya geldi. Grup, geleneksel Kürt müziğinin modern sesleri ve caz-folk müzik karışımı kendine özgü tarzıyla biliniyor.

Artı Gerçek - Kürt folk müzik grubu Koma Amed yeniden bir araya geldiğini duyurdu. Dün Youtube kanalında yayınladıkları 'Êvare' isimli şarkılarının akustik versiyonunu sosyal medya hesabından paylaşan müzisyen Memo Gül, "Koma Amed olarak tekrar bir araya gelmemiz, dinleyicilerimizde olduğu gibi bizde de büyük bir heyecan yarattı" ifadelerini kullandı.

90'lı yılların unutulmaz Kürt müzik grubu Koma Amed, Serhat Çarnewa, Süleyman Çarnewa, Memo Gül ve Mazlum Rewşen'le müzik hayatına devam edecek.

"Kulîlka Azadî", "Agir û Mirov" ve "Dergûş" albümleriyle 90'lı yıllara damga vuran Koma Amed'in temelleri Hacettepe Tıp Fakültesi'nde okuyan Suriyeli Melek lakaplı Evdılmelik Şexbekir'in Ankara Tıp Fakültesi'nde öğrencileri olan Gülşen Çetin, Savaş Çakmak, Rohat Kutlay, Fikri Kutlay, Mustafa Kart ve Ahmet Kaya ile tanışmasıyla atıldı. İlk albümleri olan "Kulîlka Azadî"de Evdılmelik Şexbekir (Melek), Gülşen Çetin, Savaş Çakmak, Rohat Kutlay, Fikri Kutlay, Mustafa Kart ve Ahmet Kaya yer aldı.

1990'lı yıllarda Koma Dengê Azadî ile birlikte ortaya çıkan ilk 'Kom'(Kürtçe: grup) kategorisinde yer alan grubun tarzı, geleneksel Kürt müziğinin modern sesler ve caz-folk müzik karşımı bir türden oluşuyordu.

Grubun çıkardığı ilk albüm olan Kulîlka Azadî bir anda özellikle üniversite öğrencileri tarafından en çok dinlenen albüm oldu. Grup üyelerinden ve kurucularından Şexbekir 1992'de hayatını kaybetmesi üzerine grup Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ile çalışmalarına devam etti. Yine albümde Çav Bella ilk kez Kürtçe olarak seslendirildi.

Gruba Serhat Karakaş, Merdan Zırav, Memo Gül, Mehmet Kaya, Birkan Çelik ve daha sonra Serap Sönmez, Süleyman Gültekin ve Leyla da katıldı. Grup kısa sonra Agir û Mirov albümü ile tekrar sahnelerde yer almaya başladı. Albümde marşlarla birlikte geleneksel halk şarkıları ve Kürtçenin üç lehçesinden de şarkılar yer aldı.

Agir û Mirov albümünden sonra aynı yılın Şubat ayında İtalya'daki bir grup belediye tarafından turneye çağrıldılar. Serhildan adlı turne ile birlikte Roma, Palermo, Katanya, Trieste gibi şehirlerde konser verdiler.

Grubun son albümü ise içerisinde sadece Kürt halk ezgilerinin yer aldığı Dergûş oldu. Albüm çıktığında Türkiye'de 200 binden fazla satarak en çok satanların içerisinde yer aldı. Hatta 1999 yılında dönemin Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Dergûş albümünü Avrupa Birliği bakanlarına hediye ederek, "Bakın bizde Kürtçe müzik de yapılıyor" demişti.

Üç albümün ardından yaşanan baskılar sonucu grubun bir bölümü Avrupa ülkelerine iltica etmek zorunda kalması nedeniyle Koma Amed dağılmıştı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar