Kristof Kolomb'un kökenini öğrenmek için bir rahibin 526 yıllık mezarı açıldı

Kristof Kolomb'un kökenini öğrenmek için bir rahibin 526 yıllık mezarı açıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Büyük denizci ve Amerika kıtasının kaşifi olan Kristof Kolomb'un kökenini bulmak için İspanya'nın kuzeyindeki Galiçya bölgesinde 1496'dan bu yana mühürlü olan bir rahibin mezarı açılıp. Mezardan DNA testiyle karşılaştırılması için parçalar çıkarıldı.

Artı Gerçek - 31 Ekim 1451 tarihinde İtalya'nın Cenova kentinde doğduğu resmi kayıtlarda yer alan Kristof Kolomb'un İtalyan, İspanyol ya da Portekizli olduğuna ilişkin ortaya atılan çeşitli varsayımlara bir yenisi eklendi.

Galiçya'da bulunan bir takım belgelerden hareketle ileri sürülen teorilere göre, 15. yüzyılın sonundan beri Vilagarcia'nın Pontevedra Belediyesindeki San Martino de Sobran kilisesinde gömülü olan din adamı Xohan Marino de Soutomaior'un, Kristof Kolomb ile akrabalık ilişkisi olduğu öne sürülüyor.

Granada Üniversitesi ile Kolomb Gallego Derneği'nin başlattığı çalışma sonrasında alınan özel izinle Soutamaior'un mezarı, 21 Kasım tarihinde açıldı.

Kristof Kolomb'un Galiçya kökenli olduğu tezini doğrulamak için Alman bir antropolog ile İspanyol bir arkeolog, 526 yıldır gömülü olan Soutamaior'un iskeletine ait kalıntılarını, 2 ton ağırlığındaki mezar taşını kaldırarak çıkardı.

Kırık bir kafatası, çene veya uyluk kemiği gibi temel parçaların da dahil olduğu kemik kalıntıların, yine Pontedevra'da olan San Salvador de Poio Kilisesi'nin avlusunda yapılan kazılarda bulunan ve Kolomb'un diğer akrabaları olabileceği ileri sürülen 30 kadar kemik kalıntısıyla Granada Üniversitesi'ndeki laboratuvarda analiz edileceği bildirildi. (AA)

Öne Çıkanlar