Kültürel Mirası Korumada Kamu ve Özel İşbirliklerinin Etkinliği İzmir'de

Kültürel Mirası Korumada Kamu ve Özel İşbirliklerinin Etkinliği İzmir'de
Yayınlanma:
A+ A-
ICLAFI 2022 “Kültürel Mirasın Korunmasında Kamu – Özel Sektör İşbirliklerinin Etkinliği” konulu sempozyum 17-18 Ekim 2022 tarihlerinde, İzmir’de EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Artı Gerçek - ICOMOS Yasal, Yönetsel ve Mali Konular Uluslararası Bilimsel Komitesi ICLAFI’nin yıllık toplantısı kapsamında ICOMOS-ICLAFI, ICOMOS Türkiye, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş.) iş birliğinde düzenlenen “Kültürel Mirasın Korunmasında Kamu – Özel Sektör İşbirliklerinin Etkinliği” konulu sempozyum, 17-18 Ekim 2022 tarihlerinde, İzmir’de EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Kültürel miras yönetim sistemlerinin farklı işbirliği ve katılım modelleri ile nasıl güçlendirileceğine dair tartışmalar günümüzde kuram ve uygulamada önemli bir yer tutuyor. Kamu ve özel sektör kuruluşları arasında farklı ölçek ve amaçlarda daha fazla işbirliklerine de tanık olunduğu biliniyor. Parasal kaynakların etkin kullanımı, finansal araçların çeşitlendirilmesi, kapasitelerin en iyi şekilde kullanılması, özel sektör esnekliğinden yararlanma vb. bu işbirliklerinin arka planındaki temel bazı motivasyonlar olarak sayılabilirken, bunların ne kadar etkin olabildiğine dair analizler ise şimdiye kadar sınırlı kaldığı biliniyor.

Bu sempozyum, mirasın korunmasında kamu-özel sektör işbirliği alanında farklı ülkelerin uygulamalarını paylaşmayı, farklı ortaklık modellerinin artılarını ve eksilerini tartışacak uluslararası bir platform oluşturmayı, ayrıca bu işbirliklerinin, miras koruma uygulamalarının etkin yönetimine hizmet edecek şekilde nasıl geliştirilebileceğine dair yol ve stratejileri belirlemeyi amaçlıyor.

Sempozyumu fiziksel veya çevrimiçi ortamda takip etmek için bu linkte yer alan katılım formunu 12 Ekim 2022 tarihine kadar doldurmak gerekiyor. (Kültür Sanat)

Öne Çıkanlar