Kürt sanatçılardan sandık çağrısı: Bir adım geri adım atmamalı, 28 Mayıs'ta oy kullanmalı

Kürt sanatçılardan sandık çağrısı: Bir adım geri adım atmamalı, 28 Mayıs'ta oy kullanmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Aralarında Şivan Perwer, Xelil Xemgin ve Deniz Deman'ın da olduğu Kürt sanatçılar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandığa gitme çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - 13. cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Kürt sanatçılar "28 Mayıs'ta sandığa gidin" çağrısı yaptı. Şivan Perwer, "Kürt halkı birleşmeli, kaynaşmalı ve büyük bir hareket haline gelmelidir" dedi. Xelil Xemgin de "Kürtler birliğini sağlamalı, uyanık olup el ele vermelidir" derken Hozan Diyar ise "stratejik oy" çağrısı yaptı. Meral Alkan, seçimlerin galibini kadınların belirleyeceğini söyledi. Deniz Deman da "Kadınlar mutlaka sandıktan hesap soracaktır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine kısa bir süre kalırken, seçmenlerin oy kullanmaları için yapılan çağrılar artıyor. Medya Haber'in seçim özel programına katılan Kürt sanatçılar, seçmenlerin sandık başına gitmesini istedi.

ŞİVAN PERWER: KÜRTLER BİRLEŞMELİDİR

Şivan Perwer, sandığa gitme çağrısı yaparak, "Türklerin ne hakkı var Kürtlerin bu tarihsel ve toplumsal güzelliklerini yok etmeye? Bu bir kere insani bir şey değil. Ahlak dışı bir şeydir. Böyle bir ülke gelişemez, demokrasiye de kavuşamaz” diye konuştu. Kürt halkının birleşmesinin önemine değinen Perwer, "Kürtler hangi düşüncede olursa olsun birleşmelidir” dedi.

XELİL XEMGÎN: SEÇİM DEĞİL REFERANDUM

Xelil Xemgin, seçimlerin normal bir seçim olmadığını bir referandum olduğunu söyledi. Xemgîn, “Devlet kökünden değiştirildi. Faşizm şu an Türkiye’de yaşanıyor. 21 yıldır adım adım hayata geçirilen faşizm şimdi ise kurumsallaştırılmak isteniyor. Kalıcı hale getirilmek isteniyor. Bu da kendisi ile beraber daha çok savaş ve ölüm getiriyor. Faşizm halklara karşıdır, hak ve adalete karşıdır. Faşizmin kurumsallaşması için bir referandumdur. Kürt ve Kürtlük adına her şeyi yok etmek istiyorlar. Seçim çalışmalarında yaptıkları propaganda tamamıyla Kürtler üzerinedir. Bu seçim referandumdur. Biz hangi tarafta duracağız. Kürtler birliğini sağlamalı, uyanık olup el ele vermelidir” dedi.

HOZAN DİYAR: STRATEJİK OY KULLANALIM

Hozan Diyar, Kürtlerin "gelen gideni aratır mı" gibi soruları sorma lükslerinin olmadığını söyledi. Diyar, “Bu iktidar 21 yıldır denenmiş ve kendi dar çevresi dışında herkese zarar vermiş, krize sokmuştur. Kılıçdaroğlu gelse elinde sihirli bir değnek yok. Kürtler bunu da biliyor. Kürtler, 21 yıldır kendisine dayatılan faşizmi yenilgiye uğratmak istiyor. Bizim üzerimizden oyunlar kurarak ya da pazarlıklar yaparak Kürtlerin motivasyonunu ahlaklı onurlu duruşundan bir adım geri atmamalı 28 Mayıs’ta da gidip stratejik oyumuzu kullanmamız gerekir" diye konuştu.

MERAL ALKAN: KADINLAR BELİRLEYECEK

Sanatçı Meral Alkan, ilk turda yaşanan hilelere dikkat çekerek, ikinci turda sandık güvenliğinin iyi sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Faşizminin geriletilmesi için Erdoğan’ın ne olursa olsun seçilmemesi gerektiğini belirten Alkan, “seçimin galibini kadınlar belirleyecek. AKP’nin 21 yıldır evlere hapsetmeye çalıştığı kadınlar Erdoğan’ı gönderecektir” dedi.

DENİZ DEMAN: KADINLAR HESAP SORACAK

Deniz Deman, demokrasi ve özgürlük talebi olan herkesin bu iktidar ile bir sorunu olduğunu söyledi. Türkiye’nin bir "kadın mezarlığına" döndüğünü söyleyen Deman, “Bu rejimle sorunu olan en haklı kesim kadınlardır. Kadına reva görülenleri kadınlar çok iyi biliyor. Kadınlar mutlaka sandıktan hesap soracaktır” diye konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar