SİYAD'tan Kutsal Motor'la dayanışma mesajı: 'Sinema dünyasını tavır almaya çağırıyoruz'

SİYAD'tan Kutsal Motor'la dayanışma mesajı: 'Sinema dünyasını tavır almaya çağırıyoruz'
Yayınlanma:
A+ A-
SİYAD (Sinema Yazarları Derneği), Akın Aksu'nun, YouTube kanalı Kutsal Motor'dan Zeynep Ocak'ı ve ekip arkadaşları Kaan Karsan ile Hasan Cömert'i hedef almasına ilişkin bir mesaj yayınladı: "Hiçbir gerekçe tehdit bahanesi olamaz"

Artı Gerçek - "Nuri Bilge Ceylan'ın Ahlat Ağacı ve Kuru Otlar Üstüne" isimli filmlerini kaleme almasıyla tanınan senarist Akın Aksu'nun, Kutsal Motor adlı YouTube kanalında yayınladıkları bir programda, yeni projesini eleştiren kanal ekibinden Zeynep Ocak'a gönderdiği ve tüm ekibi hedef aldığı tehdit mesajına SİYAD'tan da (Sinema Yazarları Derneği) tepki geldi.

Dernek, sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamada, söz konusu davranışın hiçbir gerekçesi olamayacağını vurgulayarak Aksu'nun tavrını kınadı. Kutsal Motor ekibi ile dayanışma içinde olduklarının altını çizen Dernek, tüm sinema dünyasını Aksu'nun tehdidine karşı tavır almaya çağırdı.

SİYAD'ın yayınladığı mesajın tamamı şöyle:

"Senarist Akın Aksu'nun Kutsal Motor ekibinden Zeynep Ocak'a gönderdiği taciz ve tehdit dolu mesajı kınıyoruz. Hiçbir gerekçe, eleştirmenlerin doğrudan hedef alınmasının, tehdit edilmesinin bahanesi olamaz. Üyelerimizden Kaan Karsan'ın da aralarında olduğu meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzun altını çizerken, sinema dünyasını da bu davranışa karşı tavır almaya çağırıyoruz."

Kanala yönelik tehdit içerikli mesajda, "Sergilediğin tavırları sana yediririm", "Arkadaşlarının cezaları ve pişmanlıkları kat kat artacak.", "Aklını kaybetmekten korkan Nietzsche tandansli bir yazar, insan öldürme deneyimini tatmak ister. (Konu bana ait ve ben her filmde olduğu gibi kendimi anlatıyorum)" gibi ifadeler yer alıyor." (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar