Merriam-Webster Sözlüğü yılın kelimesini açıkladı: 'Gaslighting'

Merriam-Webster Sözlüğü yılın kelimesini açıkladı: 'Gaslighting'
Yayınlanma:
A+ A-
Merriam-Webster sözlüğü bu yıl 'gaslighting'i yılın kelimesi seçtiğini açıkladı. Yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni en çok aranan kelimeler arasında yer alan "gaslighting"in yükselişini şaşkınlıkla izlediklerini söyledi. Peki 'gaslighting' nedir?

Artı Gerçek - İngilizcenin en bilinen kaynaklarından Merriam-Webster Sözlüğü, istismarcıların ilişkilerde uyguladığı bir tür psikolojik şiddeti anlatan 'gaslighting'i yılın kelimesi olarak belirledi. Sözlüğün Genel Yayın Yönetmeni Peter Sokolowski, "Gaslighting sözcüğü son dört yılda İngilizcede o kadar hızlı yayıldı ki, ben ve birçok kişi bu yükselişi şaşkınlıkla izliyoruz" dedi. Sokolowski kelimenin her gün arandığına dikkat çekti. Merriam-Webster geçen sene "aşı" kelimesini yılın sözcüğü seçmişti.

GASLIGHTING NEDİR?

gaslight.jpg

"Gaslight" kavramı istismarcıların ilişkilerde uyguladığı bir tür psikolojik şiddete gönderme yapıyor. Merriam-Webster sözlüğü gaslighting'i, bir kişinin belirli bir süre zarfında psikolojik manipülasyona maruz kalması sebebiyle "kendi düşüncelerinin, gerçeklik algısının, anılarının doğruluğundan şüphe duymaya başlaması" diye tanımlıyor. Gaslighting'e maruz kalan kişide özgüven eksikliği, duygusal ve ruhsal dengesizlikler ve istismarcıya bağımlılık gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Sözcük 1938 yapımı "Gas Light" isimli bir tiyatro oyunundan esinlenerek literatüre girmişti. Oyunun, aynı isimde çekilen sinema uyarlamaları da bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar