Mısır'da 3 bin 500 yıl öncesine ait firavun mezarı bulundu

Mısır'da 3 bin 500 yıl öncesine ait firavun mezarı bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Mısır'ın güney kesimindeki Luksor kentinde, 3 bin 500 yıl öncesine ait bir firavun mezarı keşfedildiği duyuruldu. Lutherland, "Keşfedilen mezar, I. Thutmose dönemindeki kraliyet eşlerinden veya prenseslerinden birine ait olabilir' dedi.

Artı Gerçek- Mısır'da Thutmose döneminden kalma olduğu düşünülen bir firavun mezarı keşfedildi.

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarihi Eserler Yüksek Konseyi ile Cambridge Üniversitesi'ndeki Modern Devlet Araştırma Kurumu işbirliğinde oluşturulan Mısır-İngiliz ortak ekibi, Luksor'da yürüttüğü kazılar sırasında daha önce bilinmeyen bir firavun mezarı buldu.

Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri "Bu keşfin önemi, şu ana kadar mezarda ele geçen ilk delillerin, mezarın Thutmose döneminden kalma olabileceğinden kaynaklanmaktadır" ifadelerini kullandı.

'MEZAR, SEL BASKINLARI SEBEBİYLE KÖTÜ BİR DURUMDA'

İngiliz arkeoloji ekibi başkanı Piers Lutherland, "Keşfedilen mezar, I. Thutmose dönemindeki kraliyet eşlerinden veya prenseslerinden birine ait olabilir ve bunların çok büyük bir kısmı şimdiye kadar ortaya çıkarılmamıştır" diye konuştu.

Keşfin bulunduğu arkeolojik alanı denetleyen bir hükümet yetkilisi olan Muhsin Kamil, ortaya çıkarılan mezarın eski dönemlerde meydana gelen sel baskınları sonucu "kötü" bir durumda olduğunu belirtti.

Mısır ekibi başkanı Fethi Yasin de ekibin kazıların ve tüm mezarlığın arkeolojik belgelemesini sürdüreceğini, bunun da mezarlığın mimari planlamasının ve sanatsal unsurlarının daha net bir şekilde ortaya çıkarılmasına katkıda bulunacağını kaydetti.(AA)

Öne Çıkanlar