PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz’e verilecek

PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz’e verilecek
21 Mart Dünya Şiir Günü'nde verilecek olan PEN Şiir ödülünün bu seneki sahibi Egemen Berköz oldu. KÜLTÜR – PEN Şiir ödülünün sahibi belli oldu....

21 Mart Dünya Şiir Günü'nde verilecek olan PEN Şiir ödülünün bu seneki sahibi Egemen Berköz oldu.

KÜLTÜR – PEN Şiir ödülünün sahibi belli oldu. Ödülün Egemen Berköz’e verileceği açıklandı. Berköz’e ödülü 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde Nâzım Hikmet Kültür Evi’nde gerçekleştirilecek törenle verilecek.

Uluslararası PEN Türkiye Merkezi ödül gerekçesini şöyle belirledi: "İlk kitabı Çin Askeri Ah Devran'dan (1966) başlayarak sarsıcı bir şiir yazan, insanın yalnızlığını toplumsal varlığı içinde değerlendiren, her zaman daha derini yoklayan, fakat bu yoklamayı insanın iç sesiyle yapıyormuş gibi düşündüren, Türk şiirinin 60 Kuşağından gelen öncü ismi Egemen Berköz'ü 2017 PEN Türkiye Şiir Ödülü ile selamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şiiri kadar çevirileri ve yazılarıyla da edebiyata, şiire, müziğe ve yaşama dingin, usul bir ses katan Egemen Berköz az yazmasına karşın unutulmaz şiirleriyle de her zaman farklı bir ses olmayı sürdürüyor. Ödül Töreni 21 Mart Dünya Şiir Günü 18.30-20.30’da Şişli – Nâzım Hikmet Kültür Evi’nde olacak."

 

Öne Çıkanlar