Pülümür Vadisi'nde keşfedilen taş kemerli köprü koruma altına alınacak

Pülümür Vadisi'nde keşfedilen taş kemerli köprü koruma altına alınacak
Dersim'de belgeselci Caner Canerik, sözlü tarih araştırmasında Dersimlilerden dinlediği hikayeler sonucunda Pülümür Vadisi'nde kemerli köprü keşfetti. Yapılan incelemeler sonrasında köprü koruma altına alınacak.

Artı Gerçek - Dersim'de yaşayan belgeselci Caner Canerik'in çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan kemerli köprünün koruma altına alınmasına karar verildi. Köprünün Roma Dönemi'nden kaldığı düşünülüyor.

Canerik, yaklaşık iki yıl önce yaptığı sözlü tarih çalışması sırasında konuk olduğu evde görüştüğü yaşlılardan, Pülümür Vadisi'nde eski tarihlere dayanan köprülerin bulunduğu bilgisini aldı. Bunun üzerine vadide araştırma yapan Canerik, taş kemerli köprü kalıntısına rastladı ve inceleme yapılması amacıyla durumu Tunceli Müzesi Müdürlüğüne bildirdi.

Müze Müdürü Kenan Öncel, arkeolog Özgür Şahin ve Semra Çağlayan'dan oluşan ekip, bölgeye giderek köprü kalıntısında inceleme yaptı.

2022-aralik-aa-29658198.jpg

EFSANEYE GÖRE 'AŞK' İÇİN İNŞA EDİLDİ

Dersim'de sözlü tarih araştırmaları yapan belgeselci Caner Canerik, bu çalışmalar sırasında dinlediği bir hikayeyi şöyle aktardı:

"Bir genç kadın, kendisiyle evlenmek isteyen erkeğe 'Pertek'ten Pülümür'e kadar yedi köprü yaparsan, teklifini kabul ederim' diyor. Adam da dağdan kesip getirdiği taşlarla bu köprüleri yapıyor. En son kavuşamıyorlar. Anlatılan bu hikayeyi dinledikten sonra Pülümür Vadisi'nden geçtiğim zaman daha farklı olarak çevreye bakmaya başladım. Açıkçası çok inanmasam da efsanede anlatılan şeyin gerçek olabileceğini düşündüm."

Canerik, tesadüfen köprüyü görüp yakından incelediğini dile getirerek, "Tunceli Müzesi görevlilerine haber verdim ve onlar da gelip kalıntıları incelediler" dedi.

DEFİNECİLER ZARAR VERMİŞ

Köprüye definecilerin zarar verdiğini anlatan Canerik, "Maalesef köprü ciddi zarar görmüş. Altında yaklaşık 2 metrelik kaçak kazı yapılmış" diye konuştu. (AA)

Öne Çıkanlar