Reggae efsanesi Bob Marley'in hayatını anlatan 'One Love'dan yeni fragman

Reggae efsanesi Bob Marley'in hayatını anlatan 'One Love'dan yeni fragman
Bob Marley'in müzikal kariyerindeki yükselişine, barış savunuculuğuna ve siyasi şiddetin hedefi haline geldiği döneme odaklanan biyografik film Bob Marley: One Love'dan yeni bir fragman yayınlandı. Film 16 Şubat'ta vizyona girecek.

Artı Gerçek - Ünlü reggae şarkıcısı Bob Marley'in hayatına odaklanan biyografi türündeki Bob Marley: One Love'dan yeni tanıtım videosu yayınlandı. Peaky Blinders'taki rolüyle öne çıkan oyuncu Kingsley Ben-Adir'in Bob Marley'i canlandırdığı yapımda, efsanevi şarkıcının müziğinin yanı sıra barış mesajlarının onu nasıl siyasi şiddettin hedefi haline getirdiği anlatılıyor.

Yönetmenliğini, Serena Kardeşler'in hikayesini anlatan "King Richard"'ın yönetmeni Reinaldo Marcus Green üstlendiği filmin senaryosunu Zach Baylin, Frank E. Flowers ve Terence Winter kaleme aldı.

İngiltere ve Jamaika'da çekilen projenin yapımcılığını Ziggy Marley üstleniyor.

Film, özgün müzik tarzı ve eylemci kimliğiyle ün kazanan Marley'in, ikonik bir figür haline gelme yolculuğuna, hızlı yükselişine ve 1981'de henüz 36 yaşındayken ölümüne odaklanacak.

Film 16 Şubat'ta vizyona girecek.

BOB MARLEY KİMDİR?

Jamaikalı reggae sanatçısı. Bob Marley, 130'un üzerinde plağı, yüzlerce şarkısı bulunan bir reggae efsanesi olarak kabul edilir.

Bob Marley, reggae müziğinin sadece Jamaika sınırları içerisinde kalmasından ziyade, onu bütün dünyaya duyuran en önemli isimlerden biridir. Büyük bir kesim tarafından bu tür müziğin kralı olarak ifade edilen Bob Marley, söz yazarı, şarkıcı ve gitaristtir. Profesyonel anlamda müziğe The Wailers grubu ile başlamıştır. The Wailers, Peter Tosh ve Bunny Livingston'dan oluşuyordu ki, bu isimlerde daha sonradan Bob Marley gibi solo kariyer çalışmalarına devam ettiler. İlk hitleri "Simmer Down" olmuştu.

Bob, The Wailers'dan ayrıldıktan sonra, üç kadın reggae sanatçısının oluşturduğu The I-Threes adlı gruba müzikal alanda yardım etti.

Jamaikalı söz yazarı, sadece kendisi ile değil bu grubu ile de, "ada müziğinin" evrensel bir boyut kazanmasını sağladı. Şarkılarında politik ancak basit bir içerik vardır.

"Catch A Fire"ı 1972 yılında yayımladı. Bu çalışmayı; 1973 çıkışlı "Burnin’", 1975'te kaydedilen "Natty Dread" ve 1975 tarihli "Live" albümleri izledi. İngiltere, Almanya gibi önemli Avrupa ülkelerinde de hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip oldu. Bu sayede Avrupa'da özellikle o yıllar için büyük önem taşıyan konserler verdi.

En popüler şarkılarından biri olan "Get Up, Stand Up", sosyal karmaşayı konu edinir.

Birleşmiş Milletler "Barış Madalyası", 1978'de Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olduğu için, Bob Marley'e verilmiştir. Ve bu ödülü aldığı sene insancıl yardım amacıyla Jamaika'da konsere çıkmıştır. Müzisyenliğiyle uluslararası alanda kabul gören Marley, insani yönüyle de büyük takdir kazanmıştır. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar