RTÜK'ten ceza alan Kızılcık Şerbeti'nin oyuncuları konuştu: Bu dizinin derdi benim de derdim

Yayınlanma:
A+ A-
RTÜK'ün ceza verdiği 'Kızılcık Şerbeti' adlı dizinin oyuncuları, Fatih Altaylı'nın programına konuk oldu. Oyuncular cezaya tepki gösterirken, dizinin toplumun sorunlarına ayna tutan, gerçekçi bir senaryosu olduğunu söylediler.

Artı Gerçek - RTÜK tarafından ceza verilen Kızılcık Şerbeti dizisi oyuncuları, Bloomberg HT'de Fatih Altaylı'nın konuğu oldu. Dizinin başrol oyuncularından Evrim Alasya, cezaya tepki göstererek, "21. yüzyılda yaşıyoruz... Bir hikaye anlatıp anlatamamakla ilgili tartışıyor olmak büyük sıkıntı' dedi.

'Kızılcık Şerbeti’ dizisi oyuncuları Evrim Alasya, Sıla Türkoğlu, Sibel Taşçıoğlu, Müjde Uzman, Aliye Uzunatağan ve Ceren Yalazoğlu Karakoç, Fatih Altaylı'nın 'Birer Bir' programına konuk oldu. Oyuncular, Altaylı ile RTÜK'ün diziye verdiği cezayı konuştu.

'SEKSEN DÖNEMİ ÇOCUĞUYUM... ÖTEKİLEŞTİRMEYİ ÇOK YAŞADIK'

Dizinin konusunu "Çok zor, çok riskli ve bıçak sırtı bir hikâye" olarak tanımlayan Alasya , Altaylı'nın senaryoyla ilk karşılaştıklarında ne düşündüklerine dair sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Ben 1980 dönemi çocuğuyum, o dönemden bugüne o ötekileştirmeyi çok fazla derinden yaşadık. Altındaki meselemiz aslında bu coğrafyanın ana meseleleri: Ötekileştirme, birbirimizi kabul etmeme ve yüzleşme. Rolü kabul ederken hiç korkmadım. Bu senaryonun derdi benim de derdim...Nereleriniz katıysa oralarınızı törpüler hayat ve bir yerlere evrilirsiniz. O yüzden bu senaryoda bunların hepsini oyuncu olarak deneyimliyor olmak muhteşem."

'DİZİ BİZE AYNA TUTTU'

'Kızılcık Şerbeti'nde 'Sönmez' karakterini canlandıran oyuncu Aliye Uzunatağan da gerçekçiliğin, yer aldığı projenin en önemli başarısı olduğunu vurguladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu senaryosunun en büyük başarısı gerçekçiliği. O kadar gerçek ki bu olay. Geçen gün bir hanımefendi beni yolda çevirip, 'Benim kızım aynı şeyi yaşıyor' dedi bana. Herkes kendi, örf, adet ve inancına göre yaşamalı ve biz de birbirimize saygı duymalıyız. Ayna tuttu bu dizi o yüzden sevildi."

'HEM MUHAFAZAKAR HEM SEKÜLER BİR AİLE ANLATILIYOR'

Uzunatağan konuşmasının devamında, senaristin farklı farklı hikâyeleri iç içer geçirdiğini söyleyerek "Hem muhafazakar hem de seküler bir aile anlatılıyor dizide... Torunlarıma hep orta yolda 'biz karışamayız, onların örf adet ve inançlarına' diyorum. Gerçekçiliği çok zor öğrendik. Bir dönem Yılmaz Güney'in filmleriyle başladı ama unutuldu. Senaryoyu ilk okuduğumda gerçekten bayıldım" dedi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar