Sabahattin Ali'nin 'Kürk Mantolu Madonna' romanı dizi oluyor

Sabahattin Ali'nin 'Kürk Mantolu Madonna' romanı dizi oluyor
Sabahattin Ali’nin ünlü romanı 'Kürk Mantolu Madonna'nın dizisinin çekileceği açıklandı. Alman-Türk ortak yapımı dizi, dijital platformda izleyiciyle buluşacak.

Artı Gerçek- Türkçe edebiyatın modern klasikleri arasında yer alan, Sabahattin Ali imzalı Kürk Mantolu Madonna diziye uyarlanıyor.

İlk baskısı 1943'te yılında yapılan romanın yıllardır diziye uyarlanması bekleniyordu, dijital platformlarda seyirciyle buluşması planlanan dizi "Matrix", "John Wick 4" ve "Babil" gibi pek çok projede imzası bulunan Studio Babelsberg tarafından hayata geçirilecek.

OYUNCU KADROSU YAKINDA ŞEKİLLENECEK

Alman- Türk ortak yapımı olarak ekranlara gelecek dizinin yönetmen koltuğunda yapım firmalarının seçtiği isim olan Enes Ateş oturacak. Oyuncu kadrosu yakında şekillenecek olan proje için Almanya ve Türkiye’deki dijital platformlarla görüşülüyor.

Birsen Altuntaş'ın haberine göre, projenin çekimleri hem Türkiye’de hem de Almanya’da yapılacak.

İlk baskısı 1943'te yapılan romanın konusu şöyle:

"Kürk Mantolu Madonna’da Sabahattin Ali gözlerini çevirmenlik yapan bir memurun yaşamına çevirir. Havran’da doğup büyüyen Raif Efendi sonunda sanat okumaya karar verir ve kasabasından ayrılır. Önce İstanbul’a, oradan Berlin’e kadar uzaklaşır. Kendini bildi bileli düşünceleri dilsizdir; ya konuşmaya değer bulmaz ya da paylaşmaya sevk edecek bir başkasıyla karşılaşmamıştır.

Sonunda Berlin’de karşısına çıkan Maria Puder bu sessizliğin bozulmasını sağlar. Raif Efendi yalnızlığından silkinir ve bu tatlı sevdaya bırakır kendini."

SABAHATTİN ALİ KİMDİR? (1907-1948)

İstanbul Muallim Mektebi’ni 1928’de bitirdi. Yozgat’ta ortaokul öğretmenliği yaptıktan sonra Maarif Vekâleti’nin açtığı sınavı kazanarak 1928’de Almanya’ya gitti. İki yıl Potsdam ve Berlin’de öğrenim gördü; Aydın’da ve Konya’da Almanca öğretmenliği yaparken siyasi gerekçelerle tutuklandı. 3 ay Aydın’da ve 1 yıl da Konya ve Sinop cezaevlerinde yattı. Çıktıktan sonra Ankara’da Almanca öğretmenliği, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda çevirmenlik, öğretmenlik ve dramaturgluk yaptı. 1945’te bakanlık emrine alındı. 1946’da İstanbul’a gitti. Aynı yıl Aziz Nesin’le haftalık mizah gazetesi Markopaşa’yı çıkarmaya başladı. Burada yayımlanan pek çok yazısı soruşturmaya uğradı. 4 aylık mahkûmiyetin ardından 1948’de kamyonla taşımacılığa başladı. Sürekli izlenmekten duyduğu tedirginlikle kamyonuyla Kırklareli’nden Bulgaristan’a kaçmak istedi ve bu sırada öldürüldü. Mezarının nerede olduğu halen bilinmemektedir.

EDEBİ HAYATI VE ESERLERİ

Edebiyata Çağlayan, Servetifünun, Resimli Ay, Yedi Meşale, Varlık gibi dergilerde şiir, öykü ve eleştiri yazılarıyla başladı. İlk romanı Kuyucaklı Yusuf’u(1937), İçimizdeki Şeytan (1940) ve Kürk Mantolu Madonna (1943) izledi. Yapıtlarında kendi haline bırakılmış Anadolu insanını, köy-kent çelişkisini, ağır ekonomik koşullar altında ölen, öldüren, hapislere düşen insanları ele aldı. Karakterlerini, toplumsal yapının kendinden kaynaklanan çatışmalara yönelerek anlatmasıyla gerçekçi edebiyat akımımızın öncülerinden oldu. Pek çok türde ürün veren Sabahattin Ali’nin öyküleri sanatında ayrı bir önem taşır. 60’ı aşkın öyküsü Değirmen (1935), Kağnı (1936), Ses (1937), Yeni Dünya (1943), Sırça Köşk’te (1947) kitaplaşmıştır. Sabahattin Ali’nin yapıtlarına Türk Edebiyatı Klasikleri Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar