Salt’ın Perşembe Sineması 3 Kasım’da başlıyor

Salt’ın Perşembe Sineması 3 Kasım’da başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Perşembe Sineması’nın Normal dediğin nedir ki? güz dönemi programı 3 Kasım’da başlıyor. Salt Beyoğlu’nda ve çevrimiçi olarak düzenlenen gösterim programı, pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor.

Artı Gerçek - Kurgusal ve yarı-kurgusal beş filmden oluşan Normal dediğin nedir ki? seçkisi, bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Programda yer alan filmler; düşlerin, hislerin, hikâyelerin veya zihnin yaratabileceği alternatif “gerçeklik”lere odaklanıyor. Uzaya gönderilen ilk canlı olan ve ölümünün ardından bir hayalet olarak Moskova sokaklarına dönen Laika isimli köpeği, Kanada’nın Québec eyaletindeki Laurentian Ormanı’nın kralı olan esrarengiz bir geyiği, Montreal’de şehrin tüm radyo dalgalarını ele geçirmekle görevli gizli bir örgütün başındaki gizemli adamı takip ederek, gerçek ile kurmacanın iç içe geçtiği anlatılar sunuyor.

GÖSTERİMLER ÜCRETSİZ VE HERKESİN KATILIMINA AÇIK

Programın ilk filmi Archipel (Takımada), yönetmen Félix Dufour-Laperrière’in doğup büyüdüğü Québec eyaletinde geçen, belgesel ve animasyon arasındaki sınırların muğlaklaştığı yarı-kurgusal bir macerayı konu alıyor. Gösterim, 3 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler, 3 Kasım’dan 1 Aralık’a her Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da devam ederken; her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline.org üzerinden izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

PROGRAM

Archipel (Takımada), Félix Dufour-Laperrière, 2021
3 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
4-6 Kasım, saltonline.org

La contemplation du mystère (Kral), Alberic Aurteneche, 2021
10 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
11-13 Kasım, saltonline.org

Space Dogs (Uzay Köpekleri), Elsa Kremser ve Levin Peter, 2019
17 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
18-20 Kasım, saltonline.org

Le rêve et la radio (Düşler ve Radyo), Ana Tapia Rousiouk ve Renaud Després-Larose, 2022
24 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
25-27 Kasım, saltonline.org

Climax, Gaspar Noé, 2018
1 Aralık, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar