Sanatın Indiana Jones'u, çalınan Van Gogh tablosunu buldu: Ikea poşetinde teslim edildi

Sanatın Indiana Jones'u, çalınan Van Gogh tablosunu buldu: Ikea poşetinde teslim edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Sanat dünyasının Indiana Jones lakaplı sanat dedektifi Arthur Brand, Hollanda polisiyle yaptığı iş birliği sonucu, üç buçuk yıl önce bir soygunda müzeden çalınan orijinal Van Gogh tablosunu buldu. Tablo Groninger Müzesi'ne iade edildi.

Artı Gerçek - Hollanda polisi, Arthur Brand isimli sanat dedektifinin, üç buçuk yıl önce Covid-19 karantinası sırasında bir gece yarısı soygunuyla müzeden çalınan değerli bir Vincent van Gogh tablosunu kurtardığını açıkladı.

1884 yılında yapılan ve 3 milyon ila 6 milyon Avro (2,6 milyon Sterlin ila 5,2 milyon Sterlin) değerinde olan "Nuenen'deki Papaz Evi Bahçesi" (The Parsonage Garden at Nuenen in Spring) adlı tablo 30 Mart 2020'de Singer Laren Müzesi’nden çalınmıştı.

'HAYATIMIN EN GÜZEL ANLARINDAN BİRİYDİ'

Bir dizi yüksek profilli kayıp sanat eserinin izini sürdüğü için "sanat dünyasının Indiana Jones'u" olarak bilinen Brand, AFP'ye yaptığı açıklamada tablonun çalınan Van Gogh olduğunu doğrulamanın "hayatının en güzel anlarından biri" olduğunu söyledi.

Hollanda polisi sanat suçları biriminden Richard Bronswijk, "Arthur Brand, Hollanda polisi ile işbirliği içinde bu meseleyi çözdü. Bu kesinlikle orijinal tablo, buna hiç şüphe yok." dedi.

650050f2ae0a8f1b38689330.webp

TABLOYU İKEA POŞETİNDE GERİ GETİRDİ

Brand AFP'ye verdiği demeçte, kendisinin ve Hollanda polisinin çalınan sanat eserinin geri verilmesi için sık sık yaptığı çağrıların sonuç verdiğini ve kendi güvenliği için kimliği açıklanmayan bir adamın tabloyu mavi bir Ikea poşeti içinde, baloncuklu naylonla kaplanmış ve yastık kılıfına konulmuş olarak Brand'a teslim ettiğini söyledi.

The Guardian'da yer alan habere göre, Hollanda polisi, hırsızlıktan kısa bir süre sonra, bir hırsızın gece yarısı cam kapıyı kırıp tabloyu sağ kolunun altına sıkıştırarak kaçtığını gösteren video görüntüleri yayınladı.

Nisan 2021'de polis, Hollanda medyasında adı Nils M olarak geçen bir kişiyi hırsızlıktan dolayı tutuklamıştı. Bu kişi daha sonra suçlu bulunmuş ve sekiz yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Aynı kişi, Frans Hals'ın "İki Gülen Çocuk" adlı başka bir başyapıtını ayrı bir hırsızlık olayında çaldığı için de hüküm giymişti.

'SUÇ DÜNYASINDAN BİR KAYNAĞIN TABLOYU SATIN ALDIĞINI DUYDUM'

"Hitler'in Atları" isimli bronz heykel, bir Picasso tablosu ve bir zamanlar Oscar Wilde'a ait olan bir yüzük de dahil olmak üzere çalınan sanat eserlerini kurtarmasıyla ün kazanan Brand, "Birkaç ay sonra suç dünyasından bir kaynağın tabloyu satın aldığını duydum" dedi.

Brand, Hollanda medyası tarafından Peter Roy K olarak tanımlanan bu adamın, büyük ölçekli kokain ithalat ve ihracatını içeren ayrı bir dava nedeniyle cezaevinde olduğunu söyledi. K, tabloyu teminat olarak göstererek cezasında indirim yapılması için pazarlık yapmak istiyordu.

Brand, Peter Roy K'nın kimliğini doğruladı ve daha önce "ceza indirimi için herhangi bir anlaşma yapılmayacağını" söylediğini vurguladı. Ancak Van Gogh'un nerede olduğu iki hafta önce bir adamın Brand ile temasa geçerek tabloyu iade etmek istediğini söylemesine kadar bir sır olarak kaldı.

Brand, sanat dedektifine göre "hırsızlıkla hiçbir ilgisi olmayan" adamı bir süre pazarlık ettikten sonra eseri geri vermeye ikna etti.

TABLO GRONINGER MÜZESİ'NE TESLİM EDİLDİ

Eseri teslim eden adamın kendisine "Van Gogh'u iade etmek istiyorum. Büyük bir baş ağrısına neden oldu" dediğini aktaran Brand, "Hollanda polisiyle yakın koordinasyon içinde yürütülen bir operasyonla tabloyu geri aldık," diye ekledi.

Van Gogh'un kariyerinin nispeten erken dönemlerine, üretken sanatçının alametifarikası olan post-empresyonist resimlerine başlamadan önce yaptığı tablo, Groninger Müzesi'nin müdürüne geri verildi.

Hals'ın "İki Gülen Çocuk" tablosu ise halen kayıp, ancak Brand bu tablonun da yakında iade edileceğini umduğunu söyledi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar