Sanat galerisinde tablosunu izinsiz sergileyen çalışan işten çıkarıldı

Sanat galerisinde tablosunu izinsiz sergileyen çalışan işten çıkarıldı
Almanya'da bir modern sanat müzesi çalışanı kendi eserini, aralarında Picasso ve Dali gibi ressamların eserlerinin bulunduğu müze koleksiyonunda sergiledi. Tablonun koleksiyona ait olmadığını fark eden müze yetkilileri çalışanı işten çıkardı.

Artı Gerçek - Almanya'nın Münih kentinde bulunan ve Avrupa'nın en büyük modern sanat galerilerinden birisi olan Pinakothek der Moderne'nin çalışanlarından birisi, kendisine ait eseri galeride sergilediğinin tespit edilmesi sonrası işten çıkarıldı.

Müzenin 51 yaşındaki çalışanı, eserini asmak için duvarda iki delik açtı ve 60 x120 cm büyüklüğündeki eserini galeride sergiledi. Yerel medya, galeri çalışanının, "sanatının keşfedilmesi umuduyla bu hamleyi yaptığını" aktardı.

Galerinin sözcüsü Tine Nehler, söz konusu eserin kısa süre asılı kaldığını belirtti ve galerideki yetkililerin böyle bir durumu hızla fark edeceğini söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, eser galeri çalışanına geri verildi. Ancak çalışan hem işini kaybetti hem de galeriye girmekten men edildi.

Pinakothek der Moderne galerisinde, Pablo Picasso, Max Ernest ve Salvador Dali gibi sanatçıların eserleri de bulunuyor.

'BİZCE EĞLENCELİYDİ VE BİZ SANATÇIYI TANIMAK İSTERİZ'

Ekim ayında, Almanya'nın Bonn kentinde bulunan ve Almanya'nın en çok ziyaret edilen müzelerinden Bundeskunsthalle'nin bir çalışanının, kendi resmini bir galeride sergilediği ortaya çıkmıştı. Ancak eserin sahibi ilk başta bulunamadı.

Galerinin sosyal medya hesabında, "Bizce eğlenceliydi ve biz sanatçıyı tanımak isteriz. Temasa geçin! Burada bir sorun yok, sözümüz söz" mesajı paylaşılmıştı.

Ardından galerinin "kaçak" eserinin sahibi küratörlerle temasa geçmişti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar