Sanatçılardan festival yasaklarına tepki: Şaşırmayı bırakıp örgütlenelim

Sanatçılardan festival yasaklarına tepki: Şaşırmayı bırakıp örgütlenelim
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ağustos 2022 12:21
A+ A-
Festival yasaklarına tepki gösteren Cahit Berkay ‘Festival yasaklayanlara en güzel dersi kendi çocukları verecek’ dedi, Erdal Güney ise ‘Şaşırmayı bırakalım, örgütlenelim’ çağrısı yaptı.

Türkiye’nin en büyük müzik festivalleri arasında yer alan Milyon Fest ile birlikte son dönemlerde 14 festival ve etkinliğin çeşitli gerekçelerle iptal edilmesi, AKP iktidarında yaşam tarzına müdahale tartışmalarını bir kez daha gündeme getirdi.

Festival ve etkinliklerin iptal edilmesine yurttaşlar sosyal medyada büyük tepki gösterirken, sanatçılardan da yasakçı zihniyete eleştiri geldi.

CAHİT BERKAY: YASAKLARA EN GÜZEL DERSİ GENÇLER VERECEK

Cumhuriyet'e konuşan Moğollar grubunun solisti ve müziğin efsane isimlerinden Cahit Berkay, "Hayatım boyunca gördüğüm hükümetlerin hepsi gençlerden korktular. Bu festivalleri yasaklayanlara en güzel dersi kendi çocukları verecek, belki de veriyor. Zira dünya değişiyor, hiçbir yasak Z kuşağını ikna etmeyecektir" ifadelerini kullandı.

GÜNEY: ŞAŞIRMAYI BIRAKALIM ÖRGÜTLENELİM

Sanatçı Erdal Güney ise sanatçıların bu gibi iptal kararlarında örgütlü mücadele vermesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti: "Hukuk dışı bu uygulamalara itiraz gereklidir. Sanatçılar bu uygulamalar karşısında şaşırmayı bırakıp örgütlenme olgunluğunu göstermelidir."

‘FESTİVALLERİ YASAKLAYANLAR, ÜLKENİN NASIL BİR ÇÖLE DÖNÜŞECEĞİNİ GÖSTERİYOR’

Organizatör Serkan Fidan ise "Şahsen bu iptal kararlarına katkısı olan herkese mevcut iktidar bir seçim daha kazanırsa ülkenin nasıl bir çöle dönüşeceğini bütün Türkiye’ye gösterdikleri için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar