Sean Penn'den Hollywood grevine tam destek: Çalışanların sömürüldüğü bir işletme temel bir ahlak sorunudur

Sean Penn'den Hollywood grevine tam destek: Çalışanların sömürüldüğü bir işletme temel bir ahlak sorunudur
Aldığı son Oscar ödülünü Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'ye veren Hollywood yıldızı Sean Penn'den grevdeki oyunculara destek geldi. Penn dün Disney Stüdyoları'nın önünde eylem yapanlar arasına meslektaşı Emile Hirsch ile katıldı.

Artı Gerçek - Hollywood'da mayıs ayı başında senaristlerin başlattığı greve, geçen ay oyuncuların da katılmasıyla tarihi bir aşamaya gelindi.

Sektördeki en büyük ve köklü oyuncu sendikası olan SAG-AFTRA ve Amerikan Yazarlar Birlği (WGA) öncülüğünde gerçekleşen greve Hollywood'un tanınmış isimleri Will Smith, Mark Ruffalo, Daniel Radcliffe, Christopher Nolan'dan sonra şimdi de Sean Penn'den destek geldi. 62 yaşındaki Amerikalı aktör, Disney Stüdyoları önünde yapılan eylemde hazır bulundu.

Penn, grev alanındaki meslektaşlarına Into the Wild filmindeki rol arkadaşı Emile Hirsch ile birlikte destek verdi.

'İNSANLAR ÇOK NET, İLKELİ NEDENLERLE FEDAKARLIK YAPIYOR'

Sean Penn, grevle ilgili Deadline'a verdiği demeçte, sektörde maruz kaldıkları muameleyi anlattı:

"Çalışanların sömürüldüğü bir işletmenin uzun vadede hiç kimse için üretken olmadığı, bunun bir yaşam kalitesi ve temel ahlak sorunu olduğu konusunda yapımcıları gerçeklerle yüzleştiren bire değerlendirme yapılması gerekecek"

Penn ayrıca, grevin sektördeki koşullarla ilgili kaçınılmaz bir sürecin nihai sonucu olduğunu "Son derece ciddi sorunların olduğu bir dönem; insanlar çok net, ilkeli nedenlerle fedakarlık yapıyor" sözleriyle anlattı.

GREV SÜRÜYOR

Binlerce oyuncu ve yazar, ücretlerde artış, şirketlerin elde ettiği toplam kârın adil paylaşımı, sektörde yapay zeka kullanımının kısıtlanması gibi taleplerle, Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile sürdürdükleri müzakerelerden sonuç çıkmaması üzerine yapılan çağrıyla başlattıkları grevi sürdürüyor.

Aralarında Stranger Things, The Last Of Us, The Handmaid's Tale gibi yapımların olduğu çok sayıda büyük prodüksiyonlu dizilerin ve filmlerin etkilendiği; yapımların askıya alındığı ya da ertelenmeye başladığı grevde hâlâ sonuç alınamadı.

Şirketleri temsilen müzakereleri yürüten Televizyon Yapımcıları Birliği'den (AMPTP), grevdeki sektör bileşenlerinin taleplerine henüz etkili bir yanıt gelmedi.

JANE FONDA VE HILARY DUFF DA DESTEK VERDİ

Dün, gün boyunca Disney Stüdyoları'nın önünde eylem yapanlar arasında iki Oscar ödüllü Jane Fonda ve Mrs. Davis'in ortak yaratıcısı Damon Lindelof da vardı.

Geçtiğimiz haftalarda aralarında Kevin Bacon ve Hilary Duff gibi isimlerin yer aldığı pek çok ünlü greve destek amacıyla sokağa çıktı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar