Smyrna kazılarında 400 yıl önce Avrupa'dan gelen yemek takımları bulundu

Smyrna kazılarında 400 yıl önce Avrupa'dan gelen yemek takımları bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Antik Smyrna agorasında sürdürülen kazı çalışmaları sırasında porselen tabak ve fincan gibi buluntulara rastlandı. Bulunan porselen örneklerinin Avrupa'dan 400 yıl önce gelen ya da getirilen yemek takımları olduğu belirlendi.

Artı Gerçek - Smyrna Agorası'ndaki kazı çalışmalarında 17 ila 19. yüzyıl arasında İtalya, İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda'dan getirilerek Osmanlı sofralarında kullanılmış olduğu anlaşılan içinde seramik tabak ve fincanların da bulunduğu tarihi yemek takımlarına rastlandı.

Buluntulara ilişkin konuşan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevinç Gök İpekçioğlu: "Ay yıldız motifli, üzerinde Osmanlıca 'Afiyet olsun' yazan ve tamamen Osmanlı beğenisine sunulan, Osmanlı iç piyasası için üretilmiş seramiklerle karşılaşıyoruz" dedi.

Kazı heyeti başkanlığını yürüten İKÇÜ Türk İslam Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Ersoy, kazıya ilişkin konuşurken, alandaki arkeolojik çalışmalarda Helenistik Dönem'den Cumhuriyet'in kuruluşuna kadarki süreci kapsayan önemli buluntulara ulaştıklarını söyledi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar