Susam Sokağı’nın yaratıcılarından Lloyd Morrisett öldü

Susam Sokağı’nın yaratıcılarından Lloyd Morrisett öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Susam Sokağı'nın yaratıcılarından psikolog eğitimci Lloyd Morrisett öldü. 93 yaşındaki Morrisett'in ölüm haberini kurucusu olduğu Sesame Workshop, sosyal medya hesabından duyurdu.

Artı Gerçek - "Sesame Street"in Türkçe uyarlaması olan, Türkiye'de 1980'li yılların sonunda ve 1990'lı yılların başında TRT'de yayınlanan Susam Sokağı'nın yaratıcılarından Lloyd Morrisett 93 yaşında öldü.

Morrisett'in ölümünü, kendisinin kurduğu kâr amacı gütmeyen Sesame Workshop (Susam Atölyesi) duyurdu. Eğitimcinin ölüm gerekçesi paylaşılmadı.

Susam Atölye'sinin Twitter hesabında yapılan paylaşımda, "Bir Ömür Boyu Onursal Vekil olan Lloyd, Susam Sokağı, bir ömür boyu süren iyi çalışmanın ve kalıcı etkinin en görünür övgüsüdür" ifadeleri kullanıldı.

Kurucu ortağı ve yakın arkadaşı Joan Ganz Cooney ise "Lloyd Morrisett olmasaydı Susam Sokağı olmazdı. Okul öncesi çocuklara harfler ve sayılar gibi temel becerileri öğretmek için televizyonu kullanma fikrini ilk ortaya atan oydu. 50 yılı aşkın bir süredir benim için güvenilir bir ortak ve sadık bir arkadaştı ve çok özlenecek" dedi.

3559455-ead8d5a9f8eb0da4a16c0879f95a212e.jpg

LLOYD MORRİSETT KİMDİR?

1929'da Okhaloma City'de dünyaya gelen Morrisett, psikoloji eğitimi almıştı. Öğrenimini çocuklar için kullanan Lloyd Morrisett, 1969'da 'Susam Sokağı'nda görev almıştı.

140'tan fazla ülkede çocukların eğitimi için kullanılan 'Susam Sokağı', 200'e yakın Emmy ödülü kazanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar