Tarkan'dan AKP'nin sokak hayvanlarıyla ilgili yasa teklifine tepki

Tarkan'dan AKP'nin sokak hayvanlarıyla ilgili yasa teklifine tepki
AKP'nin 'Sokak Hayvanlarını Koruma Kanunu'nda değişikliğe hazırlandığı teklifte yer alan "hayvanların uyutulması" maddesine Tarkan'dan da itiraz geldi. Sanatçı, yasa taslağına itiraz eden bir paylaşımı sosyal medya hesabında yeniden yayınladı.

Artı Gerçek - Adalet ve Kalkınma Partisi'nin "başıboş köpekler" sorununun çözümü için 'sokak hayvanlarının uyutulması" maddesini de kapsayan yasa değişikliği teklifine Tarkan'dan da itiraz geldi.

Şarkıcı, doğa ve yaşam savuncususu Dr. Güven Eken'in, mevcut yasal düzenlemeye ilişkin itirazlarını ve önerilerini yazdığı bir metni sosyal medya hesabından "Sevgili Güven Eken ne kadar doğru ifade etmiş" notuyla paylaştı.

DÜZENLEME ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA MECLİS'E SUNULACAK

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), sokak hayvanları ile ilgili yeni düzenleme için Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçen AKP kurmayları, ‘başıboş köpekler’ sorununun çözümü için ‘köpeklerin uyutulmasını' da öngören bir yasa teklifi hazırladı.

Hazırlıkları tamamlanan yasa teklifinin bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Düzenleme Meclis'ten geçerse kamuoyuna yansıyan ve kulislerde konuşulan teklif, kısırlaştırma ve aşılama işlemlerinin aşamalı olarak yapılması, köpeklerin sahiplendirilmesi için süre verilmesi ve sahiplendirilmeyen hayvanların 'uyutulması' gibi maddeleri öngörüyor.

Kamuoyunda tepkiyle karşılanan düzenlemeyle ilgili hayvan hakları savunucuları, yasa teklifinde yer alan ‘sokak hayvanlarının uyutulması’ maddesinin yürürlüğe girmesi halinde toplu hayvan katliamlarının önünün açılacağına ve toplumda infial yaratan görüntülere tanıklık edilebileceğine işaret ediyorlar. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar