Türkiye İnsan Hakları Kurumu'ndan Gülşen'e 'Ayrımcılık' gerekçesiyle 150 bin lira ceza verildi

Türkiye İnsan Hakları Kurumu'ndan Gülşen'e 'Ayrımcılık' gerekçesiyle 150 bin lira ceza verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) şarkıcı Gülşen'in, konserinde imam hatip liselilere yönelik sözlerinin "ayrımcılık" niteliği taşıdığına karar verdi. Kurum şarkıcıya 150 bin lira idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

Artı Gerçek - TİHEK'in kararına göre, üç imam hatip lisesi mezunu, Nisan 2022'deki bir konserinde imam hatip liselilere yönelik sözleri nedeniyle hakkında yasal işlem başlatılan Çolakoğlu'nun "ayrımcılık yasağını ihlal ettiği" gerekçesiyle Kurul'a başvurdu. Kurum şarkıcıya 150 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Başvurular kapsamında görüşü sorulan Gülşen'in avukatı, müvekkilinin, halkın herhangi bir kesimine yönelik incitici bir ifade kullanmak istemediğini, sözlerin yanlış anlaşıldığını, buna ilişkin de müvekkilinin özür dilediğini bildirdi.

'BAŞVURANLAR ŞAKALAŞMANIN MUHATABI DEĞİLDİR'

Görüşte, Çolakoğlu'nun, konserde, ekibinden kendisini seyircilerin arasında omuzlarda taşımalarını istediğini, ekipteki arkadaşlarından birinin "Seni imam taşısın" şeklinde cevap vermesi üzerine de anlık refleksle ekipteki lakabı "imam" olan arkadaşına yönelik, "şakalaşma" mahiyetinde sözler kullandığı belirtildi.

Başvurucuların konserdeki bu şakalaşmanın muhatabı olmadığı savunulan görüşte, başvuruların reddine karar verilmesi istendi.

50'ŞER BİN LİRA PARA CEZASI

Başvuruyu inceleyen TİHEK, "ayrımcılık yasağının ihlal" edildiğine hükmetti ve her bir başvurucu yönünden Çolakoğlu'na 50'şer bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Başvuruya konu olayda, "inanç temelli ayrımcılık" yapıldığı kaydedilen kararda, şu ifadeler kullanıldı:

"Söz konusu ifadelerin sadece bireysel bir isnatta kalmayıp, 1951 yılından beri faaliyette bulunan okullardan mezun olan herkesi zan altında bıraktığı gerçeği göz önüne alındığında, muhatap vekili tarafından olayın başvuran ile hiçbir alakasının olmadığı, söz konusu ifadelerin önceden planlanmadan, herhangi bir haksız fiil kastı taşımadan, sahnedeki bir müzisyen arkadaşıyla şakalaşırken bir anlık bir refleksle söylendiği savunmalarına itibar edilmemiştir."

NE OLMUŞTU?

30 Nisan 2022'de Ataşehir'de sahnedeyken bir arkadaşına yaptığı "İmam hatipte okumuş, sapıklığı oradan geliyor" şakası üzerinden sosyal medyada hedef gösterilen Gülşen, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamasıyla 25 Ağustos'ta evinde gözaltına alınmış ve ardından tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.

Gülşen, 29 Ağustos'ta tutukluluğuna yönelik itirazın kabul edilmesiyle "konutu terketmeme" koşuluyla (ev hapsi) tahliye edilmiş, 12 Eylül 2022'de konutu terk etmeme şartı da kaldırmıştı.

21 Ekim Cuma günü hâkim karşısına çıkan Gülşen’in karakola imza atma şartı da kaldırılarak ‘yurtdışına çıkış yasağı’ da 250 bin TL’lik güvence miktarı yatırması karşılığında mahkeme tarafından kaldırılmış ve mahkeme tutuksuz yargılanmasına karar vermişti. Şarkıcıya son olarak, yargılandığı hakaret davasının 3 Mayıs'ta görülen duruşmasında 10 ay hapis cezası verilmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar