Uluslararası PEN'den kaçırılan Filistinli şair Mosab Toha için çağrı: 'Nerede olduğunu öğrenmek istiyoruz'

Uluslararası PEN'den kaçırılan Filistinli şair Mosab Toha için çağrı: 'Nerede olduğunu öğrenmek istiyoruz'
Yayınlanma:
A+ A-
Uluslararası PEN Yazarlar Birliği: Gazze'de kaçırılan Filistinli şair Toha'nın akıbetini öğrenmek için çağrıda bulundu: "PEN, Toha'nın Gazze'den ayrılırken İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından tutuklandığı haberinden endişe duymaktadır"

Artı Gerçek - Uluslararası PEN Yazarlar Birliği, Gazze’nin ilk İngilizce kütüphanesi olan Edward Said Kütüphanesi’nin kurucusu Filistinli yazar ve şair Mosab Abu Toha'nın, kuşatma altındaki Gazze'de İsrail Ordusu tarafından kaçırıldığına dair haberlerden endişe duyduğunu açıkladı.

PEN, 7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin El Kassam Tugayları tarafından düzenlenen Aksa Tufanı Operasyonu adını verdikleri saldırıların ardından İsrail'in Gazze'ye ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü saldırılarda kaçırılan Filistinli yazarın "İsrail Ordusu tarafından gözaltına alınma nedenlerini öğrenmek ve nerede olduğu hakkında bilgi edinmek" için çağrı yaptı.

Uluslararası PEN, sosyal medyadan yaptığı çağrıda şunları yazdı:

" PEN, Filistinli yazar, şair ve Gazze'nin ilk İngilizce kütüphanesinin kurucusu Mosab Abu Toha'nın #Gazze'den ayrılırken İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından tutuklandığı haberinden derin endişe duymaktadır. Nerede olduğunu ve gözaltına alınma nedenlerini öğrenmek için yapılan çağrılara katılıyoruz."

ABLUKA ALTINDAKİ GAZZE'DE 11 BİNİ AŞKIN İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ

Hamas'ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı Operasyonu adını verdiği saldırıyla başlayan, 240 kişinin kaçırılıp rehin alındığı olayların ardından İsrail'in abluka altına aldığı kentte 11 bini aşkın insan öldürüldü.

Yerel yetkililer can kaybının 11 bini aştığını, ölümlerden 5 binden fazlasını çocukların oluşturduğunu söylüyor. Gazze'de ölenlerin yanı sıra İsrail güçleri tarafından kaçırılanların arasında Filistinli şair Musab Ebu Toha'nın da olduğu belirtiliyor.

ŞAİR TOHA, EL-ŞATİ MÜLTECİ KAMPINDA DOĞMUŞTU

Gazze Şeridi'nin kuzeyinde, savaş öncesi 90 bin kişinin yaşadığı El-Şati mülteci kampında doğan edebiyatçı aynı zamanda Gazze'de ismi Edward Said'e adanan ilk İngilizce kütüphanenin de kurucusuydu.

THE ATLANTİC VE NEW YORKER İÇİN YAZILAR KALEME ALDI

The Atlantic ve The New Yorker gibi Amerikan yayınlarında şiir ve denemeleri yayımlanan şair, önceki yıllardaki çatışmalarda iki erkek kardeşi ile kız kardeşini kaybetmişti.

GEÇEN AY AİLESİYLE CEBALİYE MÜLTECİ KAMPINA TAŞINMIŞTI

Musab Ebu Toha geçen ay eşi ve çocuklarıyla birlikte Beyt Lahya'nın bombalanacağı haberleri üzerine evini terk edip Cebaliye mülteci kampına taşınmış ve yerinden edilme süreçlerini New Yorker için kaleme almıştı. "Gazze'deki Penceremden Görünen Manzara" (The View From My Wındow in Gaza) başlıklı yazının İngilizce versiyonuna buradan erişebilirsiniz. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar