Ünlülerin modacısı Nancy Gonzales, kaçakçılıktan hapis cezasına çarptırıldı

Ünlülerin modacısı Nancy Gonzales, kaçakçılıktan hapis cezasına çarptırıldı
Salma Hayek ve Victoria Beckham gibi isimlerin tasarımlarını giydiği modacı Gonzalez, esaret altındaki piton ve timsahlardan elde ettiği derilerle tasarladığı çantaların kaçakçılığını yapmaktan hapis cezasına çarptırıldı. Gonzalez, ABD'den özür diledi.

Artı Gerçek - Britney Spears, 'Sex and the City' oyuncuları gibi pek çok ünlü şarkıcının tasarımlarını tercih ettiği Kolombiyalı ünlü moda tasarımcısı Nancy Gonzalez, Miami Federal Mahkemesi tarafından timsah derisi çanta kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor.

Daha önce 2022 yılında, çantalarını ticari uçuşlarda lüks showroomlara ve New York moda etkinliklerine taşımak için kuryeler kiralamayı içeren, uzun süreli bir suçu sürdürmek gibi suçları işlemekten Kolombiya'da tutuklanan Gonzalez, yargılanmak üzere ABD'ye iade edilmişti. Ünlü tasarımcı Miami'de yargılandığı davada suçlamaları kabul etti ve 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gonzalez'in işlediği suçların, ABD yaban hayatı yasalarını ihlal ettiği belirtildi.

AVUKATKLAR 'HOŞGÖRÜ' GÖSTERİLMESİNİ İSTEDİ

Gonzalez'in avukatları, duruşma sırasında ünlü tasarımcıya hoşgörü gösterilmesini isteyerek onun yolculuğunu, "Yaşadığı üçüncü dünya ülkesindeki evinde eski bir dikiş makinesinde başlayan kariyerinin, arkadaşları için kemer tasarladığı günlerden Dior, Prada ve Gucci gibi markaları geride bırakan bir moda ikonuna dönüşen iki çocuklu, boşanmış, bekar bir anneye dönüşümü" olarak tanımladı.

Mahkemede konuşan 71 yaşındaki Gonzalez, ABD yasalarına titizlikle uymamaktan derin üzüntü duyduğunu ve tek arzusunun 103 yaşındaki annesine bir kez daha sarılmak olduğunu söyledi.

'ABD'DEN ÖZÜR DİLİYORUM... BASKI ALTINDA KÖTÜ KARARLAR VERDİM'

Gonzalez, "Kalbimin derinliklerinden Amerika Birleşik Devletleri'nden özür diliyorum. Hiçbir zaman büyük şükran borçlu olduğum bir ülkeyi gücendirmek gibi bir niyetim olmadı. Baskı altında kötü kararlar verdim" diye konuştu.

Gonzalez'in, mallarını ABD'ye kaçırmak için işe aldığı kuryelere, gümrük görevlilerinin kendilerine soru sorması halinde eşyaların akrabalarına hediye olduğunu söylemeleri talimatı verdiği açıklandı.

DERİLERİ ESARET ALTINDAKİ HAYVANLARDAN ELDE ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Derilerin tamamının esaret altında yetiştirilen kayman ve pitonlardan elde edildiği ortaya çıktı.

Gonzalez'in kullandığı derilerin ticareti yasak olmasa da, bu deriler ciddi izinler gerektiren ve Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme kapsamında yakın takip şartı konulan, korunan yabani hayvanlardan elde ediliyor.

Gonzalez'in hazırladığı çantaları satın alan ünlüler arasında Salma Hayek, Britney Spears ve Victoria Beckham da yer alıyor. Çalışmaları 2008 yılında New York Metropolitan Sanat Müzesi'nde düzenlenen bir sergide de yer aldı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar