UYAK2023 İstanbul Fotoğraf Yarışması başvuruları başladı

UYAK2023 İstanbul Fotoğraf Yarışması başvuruları başladı
Yayınlanma:
A+ A-
UYAK2023 – 5. Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi kapsamında, tünelcilik ve madencilik sektörlerinde çalışanlar arasındaki dayanışmayı arttırmak, yeraltı kazılarına onların gözünden bakmak amacıyla Fotoğraf Yarışması düzenlenecek.

Artı Gerçek - 5. Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi kapsamında, tünelcilik ve madencilik sektörüne, yeraltı kazılarına emek harcayanların gözünden bakmak amacıyla birincisi 2018 yılında düzenlenen fotoğraf yarışmasının ikincisi UYAK2023 Fotoğraf Yarışması olarak düzenlenecek.

unnamed.jpg

Tünel ve yeraltı maden hazırlık kazıları işlerinde çalışan veya daha önce bu alanlarda çalışanların gönderdiği fotoğraflardan seçilecek olan fotoğraflar 9-10-11 Mart 2023 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan UYAK2023 Sempozyumu ve Sergisi süresince sergilenecek. Katılımcılar, yarışmaya tünelcilik ve maden yeraltı hazırlık kazıları faaliyetleri kapsamında çekilen her türlü fotoğrafla katılabilecek. Metro tünelleri, karayolu tünelleri, baraj/enerji tünelleri, ulaşım tünelleri ve yeraltı maden hazırlık galerileri, maden kuyuları gibi yeraltı kazılarının değişik alanlarından çekilen fotoğraflar değerlendirmeye alınacak.

Yarışma Konusu: Yeraltı kazıları, yeraltı yapıları, tünel kazıları, tünelcilik yapıları ve maden hazırlık kazıları

Yarışma Ödülü: Fotoğraflar Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki kategoride değerlendirilecek ve ödüller bu iki kategoride verilecek. Türkiye’den gönderilen fotoğrafların değerlendirileceği Ulusal Kategoride dereceye giren ilk iki fotoğraf sahibine UYAK2023 Sempozyum delegeliği paketi, üç günlük konaklama ve UYAK2023 Fotoğraf Yarışması plaketi hediye edilecek. Türkiye dışından gönderilecek fotoğrafların değerlendirileceği Uluslararası Kategoride dereceye giren ilk iki fotoğraf sahibine UYAK2023 Sempozyum delegeliği paketi, üç günlük konaklama ve UYAK2023 Fotoğraf Yarışması plaketi hediye edilecek.

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi: 1 Ocak 2023 olacak.

Fotoğraf Yarışması Katılım Koşulları

  • Fotoğraf Yarışmasına, sadece tünelcilik ve maden hazırlık galerileri gibi yeraltı kazıları, yapıları kapsamında çekilen fotoğraflar kabul edilecek. Söz konusu şartlar dışında gönderilen fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacak.
  • Yarışmaya en çok 5 adet fotoğrafla başvurulabilecek.
  • Fotoğraflar yüksek çözünürlüklü, kısa kenar en az 3000 piksel olacak şekilde gönderilecek. Bu özellikleri taşıyan ve cep telefonları ile çekilen fotoğraflar gönderilebilecek.
  • Fotoğraflar belge niteliği taşıyacağından sayısal müdahaleler bu özellik dikkate alınarak yapılacak, görüntünün ana yapısı değiştirilmeyecek. Fotoğraf kenarlarında boşluk bırakılmayacak, herhangi bir çerçeveleme işlemi yapılmayacak.
  • Fotoğraf üzerinde katılımcıya ait isim, imza, tarih, logo v.b işaretler yer almayacak.
  • Katılımcı sergiye gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu şartlar dışında hareket ettiği anlaşılan fotoğraflar değerlendirilmeyecek. Daha sonradan ortaya çıkabilecek yasal durumlardan katılımcı sorumlu olacak.
  • Fotoğraf tekniği serbest olacak.
  • Fotoğraflar TMMOB Maden Mühendisleri Odası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından istenilen şekilde ve yerde ücretsiz olarak kullanılabilecek.
  • UYAK2023 Sempozyum Yürütme Kurulu üyeleri yarışmaya katılamayacak.
  • Gönderilen fotoğrafların daha önce başka bir yarışmaya katılmamış ya da herhangi bir yerde sergilenmemiş olması gerekiyor. (Kültür Sanat).

Öne Çıkanlar