Yazar Fırat Cewerî İstanbul'da: 'Söze sığındım, fakat sözümüz yasaklıydı'

Yazar Fırat Cewerî İstanbul'da: 'Söze sığındım, fakat sözümüz yasaklıydı'
Yazar Fırat Cewerî, Avesta Yayınları tarafından İBV'de (İsmail Beşikçi Vakfı) düzenlenecek etkinlikte konuşacak. 'Söze sığındım, fakat sözümüz yasaklıydı' başlıklı söyleşi 27 Nisan Cumartesi günü saat 16.00'da başlayacak.

Artı Gerçek- Başta Kürtler olmak üzere Ortadoğu toplumlarıyla ilgili araştırmalar yayımlayan ve Kürtçe'nin yanı sıra Türkçe, İngilizce ve Fransızca gibi farklı dillerde kitaplar da basan Avesta Yayınları, Kürt yazar Fırat Ceweri ile “Min xwe spart gotinê, lê gotina me li me qedexe bû” (Söze sığındım, fakat sözümüz yasaklıydı) başlıklı bir söyleşi düzenleyecek. Etkinliğin moderatörlüğünü gazeteci yazar Ali Duran Topuz üstlenecek.

FIRAT CEWERÎ KİMDİR?

Kürt yazar, çevirmen ve gazeteci Fırat Ceweri ilk gençlik yıllarını Nusaybin'de geçirdi. 1994 yılında İsveç Yazarlar Birliği tarafından, Karadeniz'e kıyısı olan ülkelere düzenlenen, dünyaca tanınmış pek çok yazarla beraber Türkiye'den Orhan Pamuk, Can Yücel, Mario Levi, Vedat Türkali, Arif Damar, Bekir Yıldız ve birçok yazarın arasında bulunduğu geziye katılmış ve burada büyük yankı uyandıran bir konuşma yapmıştır. Konuşması o dönemde yayımlanan Özgür Ülke Gazetesi'nde yer almış.

1980 yılının hemen öncesinde İsveç’e yerleşen yazar, o zamandan beri edebiyatın çeşitli alanlarında Kürtçe eserler üretmeye devam ediyor.

Cewerî, aynı zamanda dünya edebiyatından klasik ve modern onlarca eseri Kürtçe'ye çevirdi. Modern Kürt edebiyatının temel taşı olarak nitelendirilen Hawar dergisini yeniden toplanıp basılmasını sağlayan yazar, John Steinbeck, Anton Çehov, Dostoyevski ve Yaşar Kemal gibi birçok yazarın kitaplarını Kürtçeye çevirdi.(KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar