Yazar Neil Gaiman cinsel saldırıyla suçlanıyor

Yazar Neil Gaiman cinsel saldırıyla suçlanıyor
'Sandman' ve 'Amerikan Tanrıları' adlı eserleri Türkçede de ilgi gören yazar Neil Gaiman, iki kadın tarafından cinsel saldırıyla suçlanıyor. Gaiman suçlamaları reddetse de Yeni Zelanda polisi soruştumayı sürdürüyor.

Artı Gerçek - 'Yıldız Tozu', 'Amerikan Tanrıları' gibi çizgi romanlarıyla tanınan İngiliz yazar ve senarist Neil Gaiman, iki kadın tarafından cinsel saldırıyla suçlanıyor.

Kadınların Yeni Zelanda polisine bildirdikleri şikayetler ilk olarak Tortoise adlı internet sitesinin çarşamba günü yayınlanan 'Master: the allegations against Neil Gaiman' (Neil Gailman'a karşı iddialar) adlı podcast'inde yer aldı. Dört bölümden oluşan seri, kadınların yazarla her zaman rızaya dayalı olmadığını söyledikleri sert ve aşağılayıcı cinsel eylemlere maruz bırakıldıklarına dair suçlamaları konu ediyor.

GAIMAN İDDİALARI REDDEDİYOR, YENİ ZELANDA POLİSİ SORUŞTURMAYI SÜRDÜRÜYOR

Gaiman'ı cinsel saldırı ile suçlayan 23 yaşında bir kadın, yazarla 2022'de tanıştığını ve ilk buluşmalarında birkaç saat sonra, çocuğuna dadılık yaptığı Yeni Zelanda'daki evinin banyosunda kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu anlatıyor.

İkinci kadın ise 2003 yılında Sarasota, Florida'da bir imza gününde Gaiman'la tanıştığında 18 yaşında olduğunu ve kendisi 20, Gaiman ise 40'lı yaşlarının ortasındayken onunla romantik bir ilişkiye başladığını ancak cinsel ilişkiyi reddettiğinde Gaiman tarafından buna zorlandığını aktarıyor.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Gaiman, Yeni Zelanda polisinin 2022'de, kendisini suçlayan kadınlardan birinin şikâyetini işleme koymadığını , bunun da suçlamanın asılsızlığını ortaya koyduğunu iddia ediyor. Fakat Yeni Zelanda polisi "Bu soruşturmanın bir parçası olarak kilit kişilerle konuşmak için bir dizi girişimde bulunduğunu ve bu çabaların devam ettiğini" söylüyor ve "Tüm tarafların konumu da dahil olmak üzere bu davada dikkate alınması gereken bir dizi faktör" olduğunu ekliyor.

İLİŞKİ İÇİNDE GERÇEKLEŞEN CİNSEL SALDIRILAR, ÖNYARGILAR NEDENİYLE BİLDİRİLMİYOR

Cinsel saldırı vakalarının büyük çoğunluğu, halihazırda romantik ilişiler içinde gerçekleşmesine rağmen, saldırıya maruz bırakılanın, fail ile bir ilişki içinde olamayacağı beklentisi nedeniyle mağdurlar şikayetlerinin dikkate alınmayacağı endişe ediyor ve çoğu durumu bildirmiyor ve iddialar kovuşturulamıyor.

Yeni Zelanda yasaları, cinsel ilişkide rızanın her bir cinsel eylem için geçerli olduğunu söylese de, toplumsal önyargılar herhangi bir romantik ilişkinin sürekli rıza sağladığını varsayıyor.

Time dergisinin, dünyanın en etkili 100 insanı listesinde yer alan ve çizgi romanları küresel bir izleyici kitlesine ulaşan ve şu an cinsel saldırı faili olarak soruşturulan yazarın kurmaca metinleri Netflix ve Amazon mini dizilerine, Hollywood filmlerine ve West End gösterilerine uyarlandı. Oxford Üniversitesi'nde Tolkien konferansını verdi. Queen's Reading Room podcast'ının son sezonunun açılışını yapmak üzere seçildi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar