7 kurumdan asgari ücret kampanyası: Ücret eriyor, krizin faturası halka kesiliyor

7 kurumdan asgari ücret kampanyası: Ücret eriyor, krizin faturası halka kesiliyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mayıs 2022 15:12
A+ A-
Demokratik muhalefet güçleri, hayat pahalılığı ve yoksulluğa karşı insanca yaşanacak bir ücret ve çalışma koşulları için çalışmalar yapacak.

Yağmur KAYA


+GERÇEK- Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), EMEK Partisi, Halkevleri, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), "Hakkımız olanı alacağız, tüm ücretler artırılsın" başlıklı kampanyaya ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

Şişli'de bulunan Elektrik Mühendisleri Odası'nda yapılan toplantıda, İstanbul'da iki hafta sürecek olan kampanyanın tüm illerde gerçekleştirmeyi hedefledikleri vurgulanarak yerel de bulunan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına kampanyaya destek verme çağrısında bulunuldu. 

EKONOMİK KRİZ BASKI VE ŞİDDETLE GÖRÜNMEZ KILINIYOR

Kurumlar adına ortak basın metnini Nilay Kuş okudu. Ülkede baskı, şiddet ve faşizmin her geçen gün yükseldiğini ifade eden Kuş,  demokratik hak ve özgürlüklerin gözaltılar, soruşturmalar ve cezalar ile kısıtlandığını söyledi. 

Baskı ve şiddetle derinleşen ekenomik krizin görünmez kılındığına çalışıldığını belirten Kuş, "Halkın sıkıştırılmaya çalışıldığı bu şiddet sarmalının, gittikçe derinleşen ekonomik krizi, yoksulluğu ve sefaleti görünmez kılma çabalarının bir parçası olduğunu biliyoruz. İktidarın ve sermayenin kendi çıkarları ve politikalarının bir sonucu olan ekonomik krizin faturasının halka kesilmesini kabul etmiyoruz" dedi. 

Kuş, şu ifadelere yer verdi:

"Enflasyon oranının yükselen grafiğinin karşısında her geçen gün eriyen asgari ücretin ve tüm ücretlerin alım gücü azalırken, kirasını, faturasını ödeyemeyen ve beslenme, barınma gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan ve geçinemeyen milyonlarca insan gerçekliği büyüyor. Enflasyon oranının artmasıyla doğru orantılı olarak yapılan zamların karşısında ise asgari ücret ve tüm ücretler sabit kalıyor.

ASGARİ ÜCRET GÜN BE GÜN ERİYOR

Biz, aşağıda adı geçen 7 kurum olarak halkın karşı karşıya kaldığı yıkım ve derin yoksulluğa karşı insanca ve onurlu bir yaşamı kurmak ve hakkımız olanı almak için  bir kampanya  başlatıyoruz. Bu kampanya kapsamında günden güne eriyen asgari ücretin arttırılması için bir dizi eylem ve etkinliği önümüze koyuyoruz.

BİLDİRİ, İMZA, SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARI 

'Hakkımız Olanı Alacağız!' şiarıyla çıktığımız bu yolda bildiri dağıtımları ve imza kampanyası ile eylem ve etkinliklerimizin sokak ayağını örerken sosyal medya çalışmaları ile mücadelemizi yaymayı ve İlçelerde, mahallelerde bir araya gelmeyi ve kampanyamızın yerel ayaklarını kurarak genişletmeyi hedefliyoruz.

Asgari ücretin ve tüm ücretlerin artırılması ve hakkımız olanı almak için mücadeleyi bırakmayacağımızı bildiriyoruz.

DEMOKRASİ GÜÇLERİ VE STK'LARA DAYANIŞMAYI BÜYÜTMEK ZAMANI

Tüm kamuoyunu, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini ve  halktan yana halk için mücadele eden, etmek isteyen tüm milletvekillerini bizimle birlikte sesini yükseltmeye,  mücadeleyi dayanışma ile büyütmeye ve kazanmaya davet ediyoruz."