AKP’li belediyelerde nepotizm düzeni: Kayırma için formül buldular

AKP’li belediyelerde nepotizm düzeni: Kayırma için formül buldular
Manisa'da AKP'liler akrabalarını belediyeler üzerinden memur yapıp daha sonra başka bir kuruma atıyorlar.

AKP Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, kızını belediyede işe alarak özel kalem müdürü olarak atadığı ortaya çıktı. Selçuk'un belediyeye alınan kızı bu yöntemle binlerce kişinin memur olmak için girdiği KPSS engeli aşılarak 657 sayılı yasaya göre devlet personeli oldu. Memur olan Selçuk'un kızı daha sonra Demirci Kredi Yurtlar Kurumu İlçe Müdürü olarak atandı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Manisa’da AKP’li Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, kızı Nazlı Selçuk’u önce İŞKUR üzerinden belediyede işe aldı. Daha sonra AKP’li Şehzadeler Belediyesi’ne özel kalem olarak yerleştirilen Nazlı Selçuk, buradan da Demirci Kredi Yurtlar Kurumu İlçe Müdürü olarak atandı. AKP Manisa Milletvekili üyesi Murat Baybatur’un kardeşi Fatih Baybatur da önce Aksihar Belediyesi’ne özel kalem olarak yerleştirildi. 31 Mart seçimlerinde belediye CHP’ye geçince Baybatur AKP’li Şehzadeler Belediyesi’ne başkan yardımcısı olarak atandı.

Son dönemde belediyelerde tartışma konusu olan nepotizmin (akraba-yakın kadrolaşması-kayırması) bir örneği Manisa’da yaşandı. 2014 seçimlerinde AKP’den Demirci Belediye Başkanı seçilen Selami Selçuk, bu süreçte kızı Nazlı Selçuk’u İŞKUR üzerinden belediyeye aldı. Nazlı Selçuk, daha sonra Demirci Kaymakamlığı Proje Ofisi’nde görevlendirdi. Bir süre burada çalışan Nazlı Selçuk, daha sonra AKP’li Şehzadeler Belediyesi’nde istisnai kadrodan özel kalem müdürü yapıldı. Böylece KPSS engelini aşan Selçuk, 657 sayılı yasaya tabi memur oldu. Yükselişi burada durmayan Nazlı Selçuk, babasının yönettiği Demirci ilçesinde Kredi Yurtlar Kurumu İlçe Müdürlüğü’ne getirildi. Baba-kız, bu aşamadan sonra ilçede birçok etkinliğe beraber katıldı. 15 Mayıs’ta "Yurtkur’da el sanatları sergisi"nin açılışını birlikte gerçekleştirdi.

Manisa’daki yandaş atama bununla sınırlı kalmadı. AKP Manisa Milletvekili Murat Baybatur’un kardeşi Fatih Baybatur, daha önce Aksihar Belediyesi’ne istisnai kadrodan özel kalem müdürlüğüne getirildi. 31 Mart yerel seçimlerinde Akhisar Belediyesi CHP’ye geçti. Ancak AKP, kardeş Baybatur için yeni bir formül buldu. Fatih Baybatur, AKP’li Şehzadeler Belediyesi’ne başkan yardımcısı olarak atandı.

Öne Çıkanlar