AKP'li Canikli açıkladı: Uçaktan atılan bir akıllı bombanın maliyeti 22 milyon lira

Bütçe görüşmelerinde konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Canikli, askeri harekatların maliyetini açıkladı: "F-16'lardan atılan bir tane akıllı mühimmatın bedeli 400 bin dolardan 1,2 milyon dolara kadar çıkıyor. Yerli nüfuz edici bomba 1,2 milyon dolar."

Artı Gerçek - AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında eleştirilere yanıt verirken, askeri mühimmatların her bir tanesinin devasa maliyetleri olduğunu anlattı. Canikli'nin verdiği bilgiye göre, uçaktan atılan bir adet akıllı bombanın maliyeti 7,5 milyon liradan başlayıp 22 milyon liraya kadar çıkıyor.

Canikli konuşmasında, askeri harekatların maliyetine ilişkin şu bilgileri aktardı: "Çok gündeme gelmiyor ama bu toprakları savunmak için çok büyük paralar harcıyoruz. Türkiye bugün toprak bütünlüğünü sağlamak için üç ülkede asker bulundurmak zorunda. Ve güvenlik için çok büyük paralar harcanıyor. Bakın bir kaç örnek vereyim. F-16'lardan atılan akıllı mühimmatın tanesi 400 bin dolardan 1,2 milyon dolara kadar çıkıyor. En son yerli olarak geliştirdiğimiz nüfuz edici bombanın bir tanesinin maliyeti 1,2 milyon dolar. Fırtına obüslerinden atılan, sık sık, çok namlulu roketatarlardan atılan bir tane mühimmatın maliyeti 5 bin dolar. En ufak bir operasyonda binlercesi atılıyor. Bunu şunun için söylüyorum, bütün bu gelişmeler sağlanıyor, bütün bu harcamalar yapılıyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar