AKP'nin Yeniden Refah ve Şimşek'ten ret yanıtı alması sosyal medyanın gündeminde

AKP'nin Yeniden Refah ve Şimşek'ten ret yanıtı alması sosyal medyanın gündeminde
Yayınlanma:
A+ A-
Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmaması ve AKP’li eski Maliye Bakanı Şimşek'in, Erdoğan’ın 'ekonominin başına geçmesi' teklifini reddetmesi gündemdeki yerini koruyor. Sosyal medyada AKP'nin aynı günde iki ret yanıtı alması konuşuluyor.

Artı Gerçek - İktidar kanadının, dün (20 Mart) Yeniden Refah Partisi'nden ve eski Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten ret yanıtları almasının yankıları sürüyor.

Kulislerde, seçime iki aydan az bir zaman kala ekonomi üzerinden değişikliğe gidilerek geçici istikrarın sağlanmasıyla geçici çözümler üretileceği konuşuluyordu. Bunlardan biri de eski Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in ekonominin başına geçmesiydi.

Reuters’ın 16 Mart’ta geçtiği haberde Erdoğan’ın yeni seçim beyannamesi hazırlıkları hakkında konuşan bir hükümet yetkilisi, “Piyasa dışı uygulamalara dair hiçbir işaret beyannamede yok” demişti. Haberde ayrıca ‘Erdoğan’ın bir şekilde Mehmet Şimşek’le ekonomideki sıkıntılı dönemi aşmak istediği’ yazılmıştı.

Haberde 14 Mayıs seçimlerine ilişkin seçim beyannamesinde "Yeni Ekonomi Model”e referans verilmeyeceği ve partinin geçmişte izlediği daha ortodoks (genel kabul görmüş) politikalara dönüş planı yapıldığı kaydediliyordu.

ŞİMŞEK-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Dün akşam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, eski Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'i AKP Genel Merkez'e davet etmesi üzerine Şimşek, AKP Genel Merkezi'ne gelerek Erdoğan'la görüştü.

'AKTİF SİYASETİ DÜŞÜNMÜYOR'

Şimşek’in görüşme sonrasında kameraların karşısına geçip açıklama yapması bekleniyordu. Fakat AKP Sözcüsü Ömer Çelik, kameraların karşısına geçip görüşmenin 'olağan' olduğunu belirten Çelik, Mehmet Şimşek'in aktif siyaseti düşünmediğini kaydetti.

Çelik şunları söyledi:

"Sivil toplum kuruluşlarında önemli danışmanlıklar yapıyor. Dünyada geliştirilen politikalara katkı veriyor. Aktif siyaseti düşünmediğini ifade etti. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın parti politikalarımıza ya da hükümet politikalarımıza dönük olarak herhangi bir şekilde beyan ettiği, emrettiği her konuda yardımcı olmaya hazır olduğunu, her türlü katkıyı vereceğini, her türlü çabayı göstereceğini, emek sarf edeceğini bir kere daha ifade etti. Dolayısıyla dediğim gibi olağanüstü bir durum yok Mehmet Bey'le ilgili. Mehmet Bey zaten gelip giden bir arkadaşımız buraya. Bizim kendisiyle dışarıda da görüştüğümüz bir arkadaşımız. Aktif siyaseti kendisi düşünmüyor."

ŞİMŞEK: AKTİF SİYASETE GİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM

Mehmet Şimşek görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sn Cumhurbaşkanımız ile akşam saatlerinde Ak Parti Genel Merkezi’nde son derecede samimi bir ortamda görüşme fırsatım oldu. Kendisine bu kabulleri çok teşekkür ederim. Kendi alanıma giren her konuda istenen katkıları vermeye her zaman hazırım. Ancak yurtdışında finans kuruluşlarındaki işlerim nedeni ile aktif siyasete girmeyi düşünmüyorum. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” dedi.

YENİDEN REFAH DA RET VERMİŞTİ

Cumhur ittifakını genişletme çalışmaları kapsamında AKP kurmayları üç gün önce Yeniden Refah Partisi’yle de (YRP) görüşmüştü.

YRP Cumhur İttifakı'na katılmak için 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesini talep etmişti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Deryan Yanık ve AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’den itirazlar gelmiş, iki ismin çıkışları parti tabanında rahatsızlığa yol açmıştı.

Özellikle Zengin, hedef gösterilmiş ve partiden atılması çağrısında bulunulmuştu.

Konuyla ilgili partisinin kararını açıklayan Erbakan, cumhur ittifakına katılmayacaklarını açıkladı. Partisinin cumhurbaşkanı adayı olduğunu bildiren Erbakan, 81 ilde kendi adaylarıyla seçime gireceklerini söyledi. Bu kararın anda alındığı konuşuluyor.

AYNI GÜNDE İKİ RET SOSYAL MEDYANIN GÜNDEMİNDE

AKP'nin aynı günde Yeniden Refah Partisi'nden ve Şimşek'ten ret alması sosyal medyanın gündeminde de ilk sıralarda yer aldı.

Gazeteci Kemal Can, "'Erdoğan çok rahat' endişesine kapılanlar için not: Birkaç gün içinde, bir uçta Fatih Erbakan, diğer uçta Mehmet Şimşek gelsin diye en üst düzeyde çağrı (teklif) yapıp red cevabı almak bir rehavet tablosu sayılır mı?" ifadelerine yer verdi.

Can, devamında da şu ifadelere yer verdi:

"Üstelik red cevabı alındığı için, kabul edilse getireceğinden fazlasını kaybettirebilir. Çünkü reddedilmek, siyasette -aslında her alanda-sadece matematik mesele değil. Birilerinin reddettiği öğrenilen seçenek, sadece gelmesi beklenenler için değil, herkes için cazibe kaybeder."

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Şimşek'in paylaşımını alıntılayarak, "AKP'yi Mehmet Şimşek değil Kara Şimşek kurtaramaz kaç kere yazmam gerekiyor? 20 yıl boyunca ithalata ve tüketime dayalı sistem 2 ay ya da 2 yılda değişir mi? AKP algı yapmak istedi Refah işinden sonra bu da ellerinde patladı" dedi.

Gazeteci Bahadır Özgür mesajında, "Önce Yeniden Refah, bir kaç saat sonra Mehmet Şimşek... Erdoğan için gerçekleştiği koşullar itibariyle ciddi darbeler bunlar. Kılıçdaroğlu'nun HDP ile görüşüp desteğini aldığı bir günde gerçekleşmesi bakımından, sembolik anlamı da güçlü" dedi.

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş paylaşımında, "Mehmet Şimşek de AKP’de siyaset yapmayı reddetti" ifadelerini kullandı.

ŞİMŞEK NASIL AYRILMIŞTI?

24 haziran 2018 seçimlerinde milletvekili olmayan Şimşek, bir önceki hükümette Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

2018 seçimleri sonrası ekonomi yönetimi Hazine ve Maliye Bakanlığı adı altında yeniden yapılandırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu göreve damadı Berat Albayrak'ı atadı. Ardından da Yeni Ekonomi Modeli olarak adlandırılan dönem başladı.

Albayrak'ın istifası sonrasında yerine getirilen Lütfü Elvan'ın da istifası sonrası göreve getirilen Nureddin Nebati halen bu görevi sürdürüyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar