Akşener'den İsveç'e Kuran tepkisi: Vandal, şerefsiz, ahlaksız

Akşener'den İsveç'e Kuran tepkisi: Vandal, şerefsiz, ahlaksız
Yayınlanma:
A+ A-
İYİ Parti lideri Meral Akşener, Stockholm'de Kuran yakan Danimarkalı siyasetçi Rasmus Paludan'a tepki gösterdi. Akşener, İsveç hükümetini de eleştirerek "İsveç hükümetinin buna insan hakları çerçevesinde izin vermesini şiddetli biçimde kınıyorum" dedi.

Artı Gerçek - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İsveç'te Kuran yakan İslam karşıtı aşırı sağcı Danimarkalı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan'ı, "vandal, şerefsiz ve ahlaksız" olarak niteledi. Akşener, "İktidar partisine düşen bu eylemin sonuçlarını İsveç hükümetinin ödemesini sağlamaktır" dedi.

Partisinin Şanlıurfa İl Kongresi'nde konuşan Akşener, "Vandal, şerefsiz, ahlaksız. Bugüne kadar hangi dinden olursa olsun herhangi bir kutsal kitabı yakmaya kalkışmak ve bizim kitabımızı yakmaya kalkışmak ve İsveç hükümetinin buna insan hakları çerçevesinde izin vermesini şiddetli biçimde kınıyorum. Bunu yapmaya kalkışanları şerefsiz ve ahlaksız olarak ilan ediyorum. İktidar partisine düşen bu eylemin sonuçlarını İsveç hükümetinin ödemesini sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

Akşener'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"O kadar baskıya, tehdide rağmen bu salonu şereflendirebilmek zaten çok büyük bir gurur kaynağı. Belki de siz gençler yarın herhangi bir sınava girdiğinizde bu kongrede olduğunuz için engelle karşılaşma endişesini bir kenara koyarak buradasınız. Sizinle gurur duyuyoruz.

2010 referandumunda hayır için çalıştık. Ben kendime Güneydoğu’yu seçtim çalışma alanı olarak. Türkiye’nin o kadim devlet anlayışının yok edildiği, kerim devlet anlayışının ise tamamen ortadan kalktığı bir ucube sistemle karşı karşıya kaldık. O beraber çalıştığımız 2017, bugün karşınızda olmamı sağlayan dönemdir. 43 il gezmişim, o illerin çoğunda salon bulamadık. Kendi şehrimizde yaptığımız toplantı basıldı. Kütahya’da salon bulamadık. Yani paramızla bulamadık. Bir başka şehirde salon bulduk, salon son anda iptal edildi; biz otoparkta toplandık. O kadar baskıya, tehdide rağmen bu salonu şereflendirebilmek zaten çok büyük bir gurur kaynağı. Siz bu ülkenin kaderini değiştirenlersiniz. Bu ülkenin yarınlara umutla bakmayı sağlayanlarsınız.

'MAYISLAR BİZİMDİR'

Bugün 1950’li hatırlamıyoruz muhteremler, bugün 14 Mayıs’ta 1946’yı hatırlıyoruz biz. Kifayetsiz danışmalarla çalışıp siyasi tarihimizi bilmeyen muhteremler bugün 73 yıl sonrayı kendiniz yaşatıyorsunuz, biz onu değiştireceğiz. Mayıslar bizimdir, yaşasın hürriyet, kahrolsun istibdat!

'İSVEÇ HÜKÜMETİNİ KINIYORUM'

Vandal, şerefsiz, ahlaksız. Bugüne kadar hangi dinden olursa olsun herhangi bir kutsal kitabı yakmaya kalkışmak ve bizim kitabımızı yakmaya kalkışmak ve İsveç hükümetinin buna insan hakları çerçevesinde izin vermesini şiddetli biçimde kınıyorum. Bunu yapmaya kalkışanları şerefsiz ve ahlaksız olarak ilan ediyorum. İktidar partisine düşen bu eylemin sonuçlarını İsveç hükümetinin ödemesini sağlamaktır."

Ayrıntılar geliyor...

Öne Çıkanlar