Altan Tan HDP'den aday olmayacak

Altan Tan HDP'den aday olmayacak
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 23:01
A+ A-
HDP'yi eleştiren Tan, 'marjinal solun' Kürt siyasal hareketinde çok etkili olduğunu iddia etti.

POLİTİKA - HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 24 Haziran’da yapılacak seçimler için HDP’ye milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmadığını söyledi. "Marjinal solun" HDP'de çok etkili oluduğunu savunan Altan Tan, aday olmama gerekçeleriden biri olarak da bunu gösterdi. 

Kürdistan Bölgesel Yönetimi merkezli Kürdistan 24 televizyon kanalına (K24) konuşan Altan Tan, "HDP’nin 7 Haziran’dan sonraki süreci çok kötü götürdüğüne inanıyorum. Bir de marjinal solun Kürt siyasal hareketinde bu kadar etkili olmasını yanlış görüyorum. Ben aday olmadım. HDP’ye müracaat etmedim" dedi. 

 HDP - HÜDA PAR ittifakından da yanı olduğunu belirten Tan, "HDP - HÜDA PAR ittifakı keşke olsaydı. Türkiye’deki siyasi partiler HDP’ye sakıncalı muamelesi yaptılar, ittifaka almadılar. HDP de HÜDA PAR’a sakıncalı muamelesi yaptı. Aynı mantıkla HDP de onu dışladı" ifadelerini kullandı.

Bir ittifakın Kürtler için olumlu olacağının altını çizen Tan, "Keşke Kürt siyasal partilerinin bir ittifakı olabilseydi. Yani Kürt hassasiyeti olan siyasi partilerin bir ittifakı olsaydı ama HDP’deki sol marjinal gruplar buna izin vermedi" görüşünü savundu. Altan Tan, "Marjinal sol diyorum ben, Kürt’ü, Türk’ü hepsi aynı" dedi. (HABER MERKEZİ) 

Öne Çıkanlar