Bakan Tunç'tan DEM Parti'ye 'kapatılma' tehdidi: Geçmişte kapatılan partiler oldu

Bakan Tunç'tan DEM Parti'ye 'kapatılma' tehdidi: Geçmişte kapatılan partiler oldu
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bahçeli'nin 'DEM Parti kapatılsın' çağrısının ardından kapatılan partilere dikkat çekerek DEM Parti'ye 'şart koştu'. Tunç, "Kapatılan partiler oldu aynı şekilde aynı yolu izlerse DEM Parti aynı muamele ile karşılaşır" dedi.

Artı Gerçek - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'ni (DEM Parti) hedef gösterip kapatılması çağrısının ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da açıklama yaptı. Tunç, "Kapatılan partiler oldu aynı şekilde aynı yolu izlerse DEM Parti aynı muamele ile karşılaşır diyoruz" dedi.

Anayasa'nın 26'ncı maddesinin şiddete teşviğin suç saydığını söyleyen Bakan Tunç, "Demokratik hukuk devletinde şiddet olmaz. Ülkemizin huzurunu bozmaya çalışan terör örgütlerinin hepsiyle mücadele etmeye kararlılıkla devam edeceğiz. Demokratik siyaset yaptığını söyleyenler terörle arasına mesafe koyar" ifadelerini kullandı.

'GEÇMİŞTE KAPATILAN PARTİLER OLDU'

Daha önce kapatılan siyasi partilere dikkat çeken Tunç, şunları söyledi:

"Böyle bir süreçle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız terörü, şiddeti reddedin. Millet size oy verirken hizmet etsin diye oy veriyor. Terörü destekleyen açıklamalarda bulunursanız o zaman demokratik hukuk devleti buna müsaade etmez yetkili makamlar devreye girer. Kapatılan partiler oldu aynı şekilde aynı yolu izlerse DEM Parti aynı muamele ile karşılaşır diyoruz. Milletten aldığınız yetkiyi kötüye kullanmayın diyorum."

SORUŞTURMA TEHDİTİ

“Diyarbakır Sur'da olan olayla ilgili adli soruşturma hemen başlatılmıştı. O çirkin ifadeler neticesinde hemen soruşturma başlatıldı ve soruşturma da devam ediyor. Buna benzer olayların devam etmemesi lazım. Yok bayrağı kaldırmak, indirmek... Milletin sinir uçlarıyla oynarsanız soruşturma ile karşılaşırsınız.”

“Geçmişte terörü desteklemekten partilere kapatma davaları açıldı ve kapatılan partiler oldu. Devam eden davalar da var. Aynı yolu izlerse DEM Parti aynı muameleyle karşılaşır. DEM Parti’nin 78 belediyesi var. Bu belediyeler terörü destekleyen uygulama gerçekleşirse ne olacak? Hiç kimse durduk yere bir belediyeye kayyım atanmasını isrter mi, istemez. Ama yine bunlar tekrar ederse anayasa ve kanunlar çerçevesi içinde o yetkiler kullanılır. Bu yetkileri kullanmak zorunda kalmamak önemli olan

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un 'DEM Parti'nin yönetici' diyerek hedef gösterdiği ancak yüzde 50 engelli raporu olduğu ortaya çıkan U.G.'nin tutuklanmasının ardından, MHP lideri Bahçeli 23 Nisan dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Mallarına mülklerine el konulsun, dokunulmazlıkları kaldırılsın" ifadesini kullandı.

Bahçeli, "Türk bayrağını kabullenemeyen şerefsizlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından derhal çıkarılması, mallarına-mülklerine el konulması, bunun yanında DEM Parti hakkında kapatma davasının açılarak bölücü milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması, müfettiş görevlendirilmesiyle oyalanmaktan ve zamana oynamaktan vazgeçilmesi tarihe, ecdada, vatana ve millete namus borcudur" dedi.

NE OLMUŞTU?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM) kazandığı Sur Belediyesi'nde mazbata töreninde Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarına 'hakaret' edildiği iddia edildi. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hakaret ettiği iddia edilen kişinin 'DEM Parti yöneticisi' olduğunu iddia ederek müfettiş görevlendirildiğini duyurdu.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyuran Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da hakaret ettiği iddia edilen kişinin 'DEM Parti yöneticisi' olduğunu öne sürdü.

Yerlikaya, başlatılan soruşturma kapsamında hakaret ettiği iddia edilen kişiye 'şüpheli' diyerek gözaltına alındığını duyurdu.

DEM PARTİ'DEN AÇIKLAMA: RESMİ İLİŞKİSİ BULUNMUYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan DEM Parti, "Sur Belediyesi'nde partimiz ve belediye ile herhangi bir resmi ilişkisi olmayan bir vatandaşın hakaretlerine ve duvarda asılı olan fotoğraflara dair girişimlerine ilk karşı çıkanların ve müdahalede bulunanların Belediye Eş Başkanlarımız olduğu basına yansıyan görüntülerden de açıkça görülmektedir. Algı operasyonlarıyla belediyelerimizi yıpratmaya çalışan kirli odaklara sesleniyoruz; amacınızı ve kim olduğunuzu çok iyi biliyoruz, bu ucuz komplolarınıza asla geçit vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 50 ENGELLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi de gözaltına alınan U.G'nin yüzde 50 engelli olduğunu duyurdu. Açıklamada, "İnönü Üniversite Sağlık Kurulu raporu ile %50 zihinsel engelli bulunan U.G. sosyal medyaya yansıyan görüntülerden sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat ile Diyarbakır TEM şube tarafından gözaltına alınmıştır. İlk temas anında engellilik durumu anlaşılır olması ve ailesinin engellilik raporunu kolluğa sunmasına rağmen kötü muameleye maruz kalacak şekilde gözaltına alınmıştır" denildi.

HEDEF GÖSTERİLEN U.G. TUTUKLANDI

Tartışmalar devam ederken Bakan Tunç, yüzde 50 zihinsel engelli U.G.'nin tutuklandığını duyurdu. U.G.'nin annesi Fatma G., ise "Oğlum gözaltına alındıktan sonra evimize baskın yapıldı, evin altını üstüne getirdiler. Oğlum engelli olduğu için nerede bir kalabalık görse oraya gidiyordu. Düğünlere, toplantılara... Ancak kimseye bir zararı yok. Engelli bir insanı oraya tıkıp ne yapacaklar? Yüzde 50 raporu olan bir insanı nasıl alıp götürüyorlar? Bütün Diyarbakır oğlumun engelli olduğunu biliyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar