Batman Belediyesi eşbaşkanı belli oldu

Batman Belediyesi eşbaşkanı belli oldu
Batman Belediyesi eşbaşkanlığına Ferah Solmaz seçildi. Solmaz, Gülistan Sönük ile birlikte eşbaşkanlık görevini yürütecek.

Artı Gerçek - Batman Kurumlar Koordinasyonu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi ( DEM Parti) İl Örgütü binasında belediye eşbaşkanlığına dair açıklama yaptı. Belediye Meclis üyesi olan Ferah Solmaz'ın eşbaşkanlığa seçildiği açıklandı.

DEM Parti İl Eşbaşkanı Mustafa Mesut Tekik, şu açıklamayı yaptı:

"Seçimlerden önce eşbaşkanlık konusunda yaşanan bir dizi tartışma ve olay kamuoyunun bilgisindedir. Her süreci şeffaf bir şekilde yürüten partimiz, eşbaşkanlığın belirlenmesi konusunda da bir dizi çalışma ve görüşme yürütmüş ve süreci tamamlamıştır.

Bu anlamda partimiz yetkili kurullarının daha önce de belirttiği gibi eşbaşkanlık konusunda seçimlerden sonra belediye meclisinden konsensüsle bir ismin belirleneceği aktarılmıştı. İlaveten, kent uzlaşısı felsefemiz gereğince de ildeki demokratik ve dost kurumların önerileri de dikkate alınarak Batman Belediyesi eş başkanımızı belirlediğimizi siz değerli basın emekçileri aracılığıyla tüm halkımıza duyuruyoruz. Bu kapsamda halkımızın oylarıyla seçilen belediye meclis üyemiz Sayın Ferah Solmaz bugün itibariyle Batman Belediyesi Eşbaşkanı olarak seçilmiştir."

Solmaz, Gülistan Sönük ile birlikte eşbaşkanlık görevini yürütecek.

NE OLMUŞTU?

DEM Parti’nin Batman’da yaptığı ön seçimlerde Mehdi Öztütün yüzde 80 oyla eşbaşkan adayı olmaya hak kazanmıştı. DEM Parti yönetimi, ‘kadın kotası’ gereği resmi aday olarak Gülistan Sönük’ü resmi aday gösterdi.

Resmi aday gösterilmesi konusunda ısrarcı olan Mehdi Öztüzün'e 'kadın özgürlük çizgisine karşı açık bir saldırı' diye tepki gösterildi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)’den yapılan açıklamada da “Kadın özgürlük çizgisini savunmak özel savaş ilanıdır” denildi.

Bunun üzerine bir açıklama yapan Mehdi Öztüzün, “Bizim eksikliklerimiz oldu. O nedenle de halkımızdan özür diliyoruz, özeleştirimizi veriyoruz” dedi. Kısa bir süre sonra bir açıklama daha yapan Öztüzün, “Yaşanan sorun eşbaşkanlık veya kadın özgürlük mücadelesine karşıtlık değildi. (…) Bu aynı zamanda sınıfsal bir öfkeydi. Siyaset ağalarına, gruplara, müteahhit siyasetine halkımızın itirazı idi. Yaşanabilecek tehlikeli durumları ve halkımızın mücadelesine gelebilecek zararları engelleyebilmek için sorumluluk alma gerekliliği duymamızdan dolayı mevcut tutumu sergiledim” ifadelerini kullanmıştı.

Bu tartışmanın ardından Mehdi Öztüzün ile HÜDA PAR Batman adayı Serkan Ramanlı, Batman Petrolspor maçında tribünde yan yana görüntülendi. Geçmişte KCK üyeliğinden tutuklandığı davada kendisinin avukatlığını da yapan Serkan Ramanlı ile yan yana çekilen fotoğrafı gündem olan Mehdi Öztüzün bu kez partisinin il örgütü ve genel merkezi tarafından eleştiri odağı oldu.

DEM Parti Batman İl Örgütü’nden yapılan yazılı açıklamada Öztüzün’ün Ramanlı ile fotoğrafının halkta ‘infial’ yarattığı ve fotoğrafla ilgili partinin yetkili kurulları tarafından inceleme başlatıldığı belirtildi.

26 Şubat’ta yayınlanan bu açıklamadan 3 gün sonra, 29 Şubat’ta DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan şunları söyledi:

“HÜDA PAR bir devlet aklının aparatı değilse nedir? Böyle bir stratejik aklı reddeder, buna karşı mücadele ederiz. Söz konusu parti ile geçmişi ile yüzleşmeyen bir parti ile siyasi muhataplık kurmamız söz konusu olamaz. Ortada bunca acı bir arka plan varken, bunlarla yüzleşmeden bugünü ve geçmişi görmeyen bir yaklaşımı reddederiz. Geleceğin inşası için geçmişi bilmek gerekir. Dünden bugüne bedel ödeyen bir gelenek olarak bir fotoğraf için kıyamet koparamıyoruz, bunun bir fotoğraf karesinden ibaret olmadığını hatırlatmak isteriz.”

Tüm bu tartışmalar devam ederken yerel seçimlere ilişkin kesin aday listeleri 3 Mart’ta açıklandı. DEM Parti’nin Batman’daki resmi adayı Gülistan Sünük olurken, Mehdi Öztüzün ise eşbaşkan adayı oldu. Adaylıkların kesinleşip seçim sath-ı mailine girilmesine rağmen DEM Parti Batman İl Örgütü’nün X sayfasındaki paylaşım ile ilgili yeni bir açıklama yapılmadı, paylaşım da kaldırılmadı.

Öztüzün, paylaşımın kaldırılmaması ya da bir açıklama yapılmaması halinde kendisinin birtakım açıklamalar yapacağını duyurdu. Öztüzün ayrıca 29 Şubat’ta DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın Batman’a yaptığı ziyaret ve seçim turuna katılmadı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar