Batman'da DEM Parti binasına yapılan baskın 3 saat sürdü: Katledilen kadınların fotoğrafları yerlere atıldı

Batman'da DEM Parti binasına yapılan baskın 3 saat sürdü: Katledilen kadınların fotoğrafları yerlere atıldı
DEM Parti Batman İl Örgütü binasında 3 saat süren polis aramasında kadın ajandalarına el konuldu. İpek Er, Deniz Poyraz ve katledilen diğer kadınların fotoğrafları yerlere atıldı.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman İl Örgütü binasına polisler tarafından saat 15.00 sularında başlayan baskın ve sonrasındaki arama sona erdi.

Baskına, DEM Parti Gençlik Meclisi’ne yönelik yapılan “ihbar” gerekçe gösterildi. Bu ihbarı bahane eden polis, arama kararı göstermeden parti binasına girdi. 3 saate yakın bir süre gerçekleştirilen aramada parti binasını dağıtan polis, burada bazı eşyalara el koydu.

HERŞEY KAYDA ALINDI

Partinin tüm odalarını didik didik arayan polisler, İpek Er, Deniz Poyraz ve katledilen diğer kadınların fotoğraflarını kayıt altına alıp, yerlere attı. Parti binasında bulunan Kur’an-ı Kerimin Kürtçe mealini de kayda alan polis, DEM Parti Gençlik Meclisi’nin odasındaki çiçekleri de dağıttı.

1991’de JİTEM tarafından katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Amed İl Başkanı Vedat Aydın'ın çerçeveli fotoğrafını çıkaran polis, fotoğrafı kayda aldı. Demokrasi yolunda ölenlerin fotoğraflarını da kayda alan polis, bazılarını çıkarıp yerlere attı.

Kadın ajandaları, Jineloji Dergisi ve kitaplara el koyan polis, ardından parti binasından ayrıldı. Polisin ayrılışı esnasında bina önünde bekleyen kalabalık kitle “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ile tepki gösterdi. (MA)


Öne Çıkanlar