Bilge Yılmaz'dan kongre açıklaması: Genel başkanlığa aday olmayacağım

Bilge Yılmaz'dan kongre açıklaması: Genel başkanlığa aday olmayacağım
İYİ Parti'nin yerel seçimlerde yaşadığı hezimet sonrası aynı gece görevinden istifa eden Bilge Yılmaz, Akşener'in kongre kararı için 'takdire şayan' dedi. Yılmaz, İYİ Parti genel başkanlığına aday olmayacağını da açıkladı.

Artı Gerçek - 31 Mart yerel seçimlerinde ortaya çıkan oy kaybının ardından İYİ Parti'de görevinden istifa ederek Genel Başkan Meral Akşener'e de istifa çağrısı yapan eski İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, kongre kararının ardından yeni bir açıklama yaptı. Akşener'in 27 Nisan'da gerçekleştirilecek seçimli olağanüstü kurultayında aday olmayacağını açıklamasını değerlendiren Yılmaz, "Siyasi kültürümüz açısından istisnai ve takdirle karşılanması gereken bir harekettir. Ancak genel başkanın görevinden ayrılması sorunları bir anda ortadan kaldırmayacak ve bizi de kendiliğinden başarıya taşımayacaktır" ifadelerini kullandı.

Bilge Yılmaz'ın sosyal medya hesabından paylaştığı açıklama şöyle:

"Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in yapılacak olan olağanüstü kongremizde aday olmayacağını beyan etmesi siyasi kültürümüz açısından istisnai ve takdirle karşılanması gereken bir harekettir.

Sayın Akşener, siyasi bir olgunluk ve nezaket örneği göstermiştir. Kendisi, 28 Şubat cuntasına karşı sergilediği demokrat duruş ile OHAL günlerinde gösterdiği parti kurma cesaretiyle ve şu günlerde kıymeti daha iyi anlaşılan 2023 başkanlık seçimlerine 'kazanacak aday' ile gitme ısrarı ile milletimiz tarafından hep iyi hatırlanacaktır. Zaman hepimiz için er ya da geç hükmünü en hakkaniyetli şekilde verir.

Bu vesileyle, yapılacak kongre için genel başkanlığa aday olmadığımı ve mevcut adaylardan herhangi birine koşulsuz bir destek vermeyeceğimi de belirtmek isterim.

Seçimlerde aldığımız başarısız sonuçların sebebinin mevcut yönetim anlayışı ve kurumsal zaafiyetler olduğunu defalarca dile getirdim. Ancak genel başkanın görevinden ayrılması sorunları bir anda ortadan kaldırmayacak ve bizi de kendiliğinden başarıya taşımayacaktır. Başarılı olabilmek için sadece İYİ Parti’ye değil bütün Türkiye’ye konuşabilmek, ülkenin meseleleri hakkında kendine özgü bir okuma yapabilmek ve vatandaşlara ülke yönetimini ele aldığımız zaman sorunları nasıl çözeceğimizi anlatabilmek gerekir. Tarih delegenin onayını almış ancak vatandaşın teveccühünü göremeyen genel başkanlarla doludur. Dolayısıyla ihtiyacımız olan başarısız olduğu için istifa etme olgunluğu göstermiş bir genel başkanın yerini dolduracak bir genel başkan değildir. Başarısızlığı analiz eden ve kendi çözümlerini ortaya koyan, bizi başarıya ulaşma konusunda ikna etmeyi başaran bir siyasi projedir. Eğer bunu es geçip sadece isimlere odaklanırsak partinin bir sonraki seçimlerde daha da başarısız olacağından hiç şüphem yoktur.

Bu yüzden, mevcut adaylardan beklentim, sadece delegeleri ikna ettikleri bir süreç içinde olmamaları ve kamuoyuna siyasi vizyon ve projelerini de anlatmalarıdır. Sayın Akşener’in siyasetten çekilmesi ancak bu şekilde bir anlam kazanır ve partimiz ancak bu sayede yeniden siyasi sistemin etkili bir aktörü olarak yeniden iddialı hale gelir."

AKŞENER'E İSTİFA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevinden ayrılan Prof. Dr. Bilge Yılmaz, yerel seçim sonuçlarının netleşmesiyle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e istifa çağrısı yapmıştı.

31 Mart akşamı saat 08:56’da X (Twitter) hesabından bir mesaj paylaşan Prof. Dr. Yılmaz, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i istifaya davet ederek şu değerlendirmeyi yapmıştı:

* Önümüzdeki genel seçimlerde ülkemizin AK Parti iktidarının kötü ve beceriksiz yönetiminden kurtulması için bugünden çalışmaya başlamalıyız. Bu sonuçlar göstermiştir ki yapacak çok işimiz var, kaybedecek vaktimiz yok. Bu yönde yapacağım çalışmalara ağırlık verebilmek için İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.

'PARTİDEKİ HÖTÜ GİDİŞATIN ANA SORUMLUSU'

Yılmaz, 7 Nisan'da sosyal medyadan yayınladığı bir mesajda da “Partideki kötü gidişin ana sorumlusu istifa edip partiye nefes aldırmadığı için İYİ Parti zayıflamaya devam ediyor” ifadelerine yer vermişti.

Prof. Dr. Yılmaz, “Peki İYİ Parti olarak bu hezimeti neden yaşadık” diye sorarak şu üç yanıtı vermişti:

1) Bizzat parti liderliğinin ortaya attığı şaibeli para ilişkileri ile ilgili tatmin edici süreç işletilmedi, konu açıklığa kavuşturulmadı.

2) Milletvekili listelerinde açıklanamayan, şeffaf olmayan tercihler yapıldı. Liyakatli isimler dışarıda bırakıldı.

3) Partimize verilen desteğin kahir ekseriyetini AK Parti yönetiminden şikayetçi ve rahatsız olanlar oluşturmasına rağmen AK Parti iktidarından daha çok, daha sert ve daha nobran bir dille muhalefet eleştirildi.

Yapılan bütün bu yanlışlar toplumda büyük bir güvensizlik yarattı. Tüm bunları ve milletimizin beklentilerini dikkate alarak hareket etmek zorundayız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar