Bozdağ'dan İmamoğlu açıklaması: Kesinleşmiş ceza yok

Bozdağ'dan İmamoğlu açıklaması: Kesinleşmiş ceza yok
Yayınlanma:
A+ A-
Adalet Bakanı Bozdağ, İBB Başkanı İmamoğlu'na verilen hapis cezası hakkında "Kesinleşmiş bir karar yok" dedi. Bozdağ, kesinleşmesi halinde İmamoğlu'na siyasi yasak getirilmesi anlamına gelen karar için "Algı oluşturmak doğru değil" iddiasında bulundu.

Artı Gerçek - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle siyasi yasak ve 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesi hakkında "Kesinleşmiş mahkeme kararı ortada yoktur" diyerek "algı oluşturulduğu" iddiasında bulundu.

Bozdağ, ''Verilen ilk derece mahkeme kararıdır. Kesinleşmiş mahkeme kararı ortada yoktur. Bu karara kanun yolunda istinaf yolu açıktır. Sayın İmamoğlu hakkında verilmiş kesinleşmiş ne hapis ne de siyasi yasak vardır. Algı oluşturmak doğru değildir'' ifadelerini kullandı.

'ÇOCUK İSTİSMARI DAVASINDA HUKUK İŞLİYOR'

Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi 2022 Yılı Toplantısı'na katılan Adalet Bakanı Bozdağ, İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında senelerce cinsel köleleştirmeye maruz bırakılması hakkında bakanlığına yöneltilen eleştirilere de yanıt verdi. Bozdağ, ilk soruşturmada kemik testine bir başkası sokularak H.K.G.'nin yaşının büyük gösterilmesi ve dönemin savcısının doğum belgesi istemeyerek soruşturma hakkında takipsizlik kararı vermesi konularına değinmedi.

"Hukukun işlediğini" savunan Bozdağ, ''Hem kadınların hem erkeklerin hem çocukların cinsel saldırıya uğraması bizim ceza kanunumuzda suç olduğu gibi ahlakımız bakımında da kabul edilemez iğrenç suçlardan biri. Çocuklarımızın örselenmemesi için her türlü tedbiri en üst düzeyde alıp uygulamak hepimizin görevidir" dedi.

'DAVALAR HAKKINDA KONUŞMAMAYI PRENSİP EDİNDİM'

Bozdağ, "Son günlerde yaşanan hadise nedeniyle hepimizin vicdanı sızladı. Bütün vatandaşlarımız emin olsun. Hukuk işliyor. Yargılama sürüyor. Bunu ortaya çıkaran yargımızdır. Yargımızın kararını herkesin beklemesinde fayda var. Eninde sonunda hak adalet yerini bulacak. Çocukları korumak yargı hassasiyetidir" diye konuştu. "Ben Adalet Bakanı olarak görülen davalar hakkında konuşmamayı hep prensip edindim" savunması yapan Bozdağ, "Yürüyen soruşturmalar hakkında konuşmamayı hep prensip edindim" dedi.

'ÜZERİ ÖRTÜLEN BİR ŞEY YOK'

Adalet Bakanı, şöyle devam etti: "Kararı verecek yargıdır. Cumhuriyet savcısı mağdur şikâyette bulunmuş. Cumhuriyet savcısı soruşturma yapmış iddianamesini düzenlemiş, davasını açmış mahkeme iddianameyi kabul etmiş, duruşma gününü vermiş, hukuk işliyor. Yargılama sonunda da maddi hakikat bütün yönleriyle ortaya çıkacaktır. Hukuka, güvenmek, hukukun sağlıklı işleyişine güvenmek bizim için önemlidir. Önemli olan hukukun işlenmesidir. Üzeri örtülen kapatılan bir şey yok, bu iş ortaya çıkaran zaten yargıdır. Yargı bu konuda gereğini takdir edip değerlendiriyor. Onu yargının yerine geçerek yargıya emir ve talimat verecek bir pozisyon bende yok. Hiç kimse de yok olmaması lazım. Önemli olan hukukun sağlıklı ve usule, yasaya uygun işlemesidir. Ben diyorum ki yargılama ve yargı yapan hakim ve savcılarımıza lütfen güvenin. Yargı işlediğinde hak da adalet de eninde sonunda yerini bulacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar