CHP'li Gökçen'den okullara imam gönderilmesine tepki: Kabul edilemez

CHP'li Gökçen'den okullara imam gönderilmesine tepki: Kabul edilemez
Yayınlanma:
A+ A-
CHP milletvekili Gökçe Gökçen, okullara imam gönderilmesine "Atama bekleyen on binlerce öğretmen bulunurken eğitim alanında uzman olmayan kişilerin okullara görevlendirilmesi kabul edilemez. Öğretmenlik bir uzmanlık mesleğidir” diyerek tepki gösterdi.

Artı Gerçek - CHP PM üyesi ve İzmir milletvekili Gökçe Gökçen, "ÇEDES Projesi" ve manevi danışmanlık uygulamasıyla İzmir’de her üç okuldan birine imam veya vaiz görevlendirilmesine tepki gösterdi.

Gökçe Gökçen konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

'ÖĞRETMENLİK BİR UZMANLIK MESLEĞİDİR'

“Anayasa, eğitim ve öğretimin çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yapılacağını güvence altına almıştır. Bilimsel ve laik eğitim ilkesi doğrultusunda henüz çocuk olan öğrenciler, pedagojik eğitime ve uzmanlığa sahip öğretmenlerden ders alarak geleceğe hazırlanmalıdırlar. Öğretmenlik, tüm toplantı ve görüşmelerimizde atanmış veya atanmamış bütün öğretmenlerimizin özellikle vurguladığı üzere bir uzmanlık mesleğidir.

Din bilgisi ve rehber öğretmenler dahil olmak üzere görev yapan ya da atama bekleyen on binlerce öğretmen bulunurken eğitim alanında uzman olmayan kişilerin okullara görevlendirilmesi kabul edilemez. Daha önce KYK yurtlarında görevlendirilen manevi danışmanların öğrencileri kötü yönde etkilediği yönünde iddialar ve Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenci intiharlarının gündeme gelmesiyle beraber uygulamanın terk edildiğini ve uzman psikologların görevlendirildiğini hatırlatıyoruz. Olayın gündemden kalkmasıyla beraber sessiz sedasız bu uzman olmayan kişiler yeniden göreve getirilmişlerdi ve bu durum öğrencilerin tepkisini çekmişti. Velilerden, öğretmenlerden ve öğrencilerden büyük bir tepki alan, endişe yaratan bu uygulama terk edilmelidir."

MECLİS'E TAŞINDI

CHP bugün "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) Projesi” kapsamında İzmir’deki 842 okulda imam ve vaiz görevlendirilmesini Meclis gündemine taşımıştı. CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel, "ÇEDES Projesi ve manevi danışmanlık uygulamasıyla, Türkiye'deki laik çağdaş eğitim faaliyetlerinin bir bölümü Milli Eğitim Bakanlığı'nın görev alanından çıkarılarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görev alanına mı dahil edilmek istenmektedir" diye sormuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar