CHP'li Özel: Tükürdüğü suratı yalıyor, ittirdiği eli tutuyor

CHP'li Özel: Tükürdüğü suratı yalıyor, ittirdiği eli tutuyor
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır lideri Sisi ile tokalaşmasını yorumlarken, "Seçimi kaybetmemek uğruna tükürdüklerini yalıyor. Tükürdüğü suratı yalıyor, ittirdiği eli tutuyor" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar'da Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi ile sıcak selamlaşması muhalefette eleştiri konusu oldu.

Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın programına katılan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan'ın geçmişte Mısır ile ilgili eleştiriler üzerine kendilerine sert tepki gösterdiğini hatırlattı. Özel, "Darbeci, hain diyordu, el ele göz göze geldi. Bir ülkede darbe oluyorsa darbecilere karşı ülkedeki seçilmişi savunmak yanlış bir iş değildir. Mısır'da Türkiye'nin darbeye karşı pozisyon açması doğruydu ama iki ülke arasında ebedi düşmanlık süremez demiştik. Mısır'la diplomatik ilişkiler sürmelidir dediğimiz de Erdoğan bize 'Darbecilerle el tutun' diyordu" diye konuştu. Özel şöyle devam etti:

'10 MİLYAR DOLAR KARŞILIĞINDA TÜKÜRDÜKLERİNİ YALADILAR'

"Komşularla sıfır sorun diye çıktıkları yolda dünyada sırf sorun noktasındalar. Ülkede para yok, gerçek anlamda müttefik olmamız gereken dünya Türkiye ile ilişkiyi kesti. BAE laf söylüyorlardı oradan gelecek 10 milyar dolar karşılığında tükürdüklerini yaladılar. Seçimi kaybetmemek uğruna tükürdüklerini yalıyor. Tükürdüğü suratı yalıyor, ittirdiği eli tutuyor."

Taksim'de terör saldırısı

CHP'li Özel, İstiklal Caddesi'ndeki saldırıların hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamalara da tepki gösterdi:

"Bir takım algı operasyonları için bir takım açıklamalar devlet ciddiyetine yakışmıyor. Daha iki saat olmuş bomba patlayalı Cumhurbaşkanı 'Bendeki bilgiye göre kadın bir terörist' diyor. Düşünki sen teröristsin, beni fark ettiler dersin kaçar gidersin. İki saat içinde daha yakalanmamış teröristin cinsiyetini söylemenin ne faydası var. Ya da Süleyman Soylu'nun bir hafta sonra kendi kendini yalanlayacağı açıklamaları yapmanın ne faydası var?

Süleyman Soylu'nun durumu şu. Gündemde kalayım da nasıl kalırsam kalayım."

'KENDİSİNİ PAMUK İPLİĞİ TUTUYOR'

"İstifa neden gerekiyor? İlk an yaptığı açıklamalar birbirleriyle çelişiyor. Kendisini pamuk ipliği tutuyor. Görevden alınacak ittifak içi dengelerden dolayı duruyor. Milletin meclisinde önüne gelene iftira. Soylu'nun oradaki hallerini görüp de bu adam niye hallendi diye düşünenlere söylüyorum. Bu adamın kendisini düşünmek ve hesap vereceği günlerin gelmesini engellemek dışında bir davranışı yoktur.

Demokrasilerde ortada soru bırakılmaz. Tolga Şardan diye bir gazeteci var. 'Bu terörist Türkiye'ye girdi, takipteydi. Takipten kaybedildi, eylemi yaptığı an fark edildi' diyor. Bunun bir açıklanması lazım.

İlk dakikada Soylu'dan şunu duydum. 'Amerika'nın taziyesini kabul etmiyoruz' dedi. Bu kadar emin, net. Ertesi gün ülkenin cumhurbaşkanı ABD'nin taziyesini kabul etti, sosyal medyadan paylaştı. Soylu'ya 'Evladım Süleyman sen çık dışarı' mı diyecek? Bu hale düşmüş bir bakan o koltukta nasıl oturur?"

'ERDOĞAN DA SOYLU'NUN AÇIKLAMASINA İNANMIYOR'

"Birisi çıkacak 'Süleyman'ın söylediği her şeyi unutun doğrusu budur' dese biz buna itibar ederiz. Benim işim AKP'li isimlerin ne dediklerini takip etmek. Afrin'den geldi, Münbiç'ten geldi, 4 ay önce geldi bilgisi var. '1 yıldır bizim mahallede oturuyordu' diyen birisi var. 29 kişi sınır dışı edildi bilgisi var, bu bilgiler varsa niye önce sınır dışı edilmedi?

Ülkenin Cumhurbaşkanı 'Validen aldığım bilgiye göre' diyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil Soylu'nun açıklamasına inanmıyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar