CHP’li Yavuzyılmaz’dan Bakan Dönmez’e: İstifa etmesi için bir maden faciasında en az kaç işçinin ölmesi gerekiyor?

CHP’li Yavuzyılmaz’dan Bakan Dönmez’e: İstifa etmesi için bir maden faciasında en az kaç işçinin ölmesi gerekiyor?
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Amasra’daki maden katliamından sonra kurulan araştırma komisyonun başına eski Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın getirilmesi eleştirdi. Yavuzyılmaz, ‘Rapor yazım ekibine de AKP’nin istediği raporu yazacaklar getirildi’ dedi.

Artı Gerçek-TBMM Genel Kurulu’nda, bugün TBMM, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ve 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor.

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi üzerine söz aldı. Yavuzyılmaz, Amasra maden katliamıyla ilgili Sayıştay raporları, ifade tutanakları ve bilirkişi raporlarına dikkat çekerek, “Bunun adı cinayettir. Enerji Bakanı’na soruyorum; istifa etmesi için bir maden faciasında en az kaç işçinin ölmesi gerekiyor?” diye sordu.

‘AK PARTİ HÜKÜMETİNİN İHMALLERİ ZİNCİRİNİN BİR SONUCUDUR’

42 madencinin öldüğü Amasra maden katliamının bir doğal afet olmadığını söyleyen Yavuzyılmaz şunları söyledi:

“AK Parti hükümetinin ihmaller zincirinin bir sonucudur. Kaynak; bilirkişi ön raporu, emniyet ifade tutanakları, Sayıştay raporları. Bu resmi belgelere göre grizu patlaması neden yaşandı? Havalandırma hızı yetersizdi. Patlamanın yaşandığı galeride biriken metan gazı dışarı atılamadı. Sensörlerin yeri yanlıştı. Galeride biriken metan gazının yoğunluğu doğru ve zamanında tespit edilemedi. Personel sayısı eksikti. Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndaki ideal işçi sayısı 14 bin; mevcut çalışan işçi sayısı 7 bin 385. Yani iki işçinin yapacağı işi sadece bir işçi yapıyor.

‘ANA HAVALANDIRMA ASPİRATÖRÜ TAM 44 YILLIKTI, DEĞİŞTİRMEKTE GECİKTİNİZ’

Faciaya giden yolun taşları bakın nasıl döşendi? Sayıştay uyarmıştı. 2019 yılı raporunda müessesenin çalışma derinliğinin eksi 300 metreye ulaştığını, grizu patlama riskinin yüksek seviyede olduğunu, çalışan damarların tümünde gaz içeriklerinin yüksek olduğunu tespit etmiş, uyarmıştı. Dikkate almadınız.

Metan gazı oranı sürekli yükseliyordu. Özellikle son bir ayda defalarca kez patlama seviyesine geldi. Dikkate almadınız. Tali vantilatörlerden biri hava kaçırıyordu, tamir ettirmekte geciktiniz.

Patlamanın gerçekleştiği galerideki hava hızı olması gereken altına indi. Ana havalandırma aspiratörü beş değil, on değil, on beş değil tam 44 yıllıktı; değiştirmekte geçtiniz. Bakanlık tüm bu uyarılara ve tespitlere rağmen ilave tedbir almakta gecikti.

‘KAÇ MADENCİNİN CANI BİR AK PARTİLİ BAKANIN İSTİFASI EDER?’

Özetle grizu patlamasının gerçekleştiği galeride mevzuata göre olması gereken hava hızı en az 0,50 metre/saniye olmalıydı. Ancak mevcut olan hava hızı 0,25 metre/saniye oldu. Hava hızı iki kat daha düşüktü. İşte bunun adı cinayettir.

Enerji Bakanı’na soruyorum; istifa etmesi için bir maden faciasında en az kaç işçinin ölmesi gerekiyor? 50, 100, 500, bin… Kaç madenci? AK Parti milletvekilleri size soruyorum; kaç madencinin canı bir AK Partili bakanın istifası eder?

Güya Meclis’te bir araştırma komisyonu kuruldu, başına aritmetik çoğunlukla Taner Yıldız getirildi. Taner Yıldız, eski Enerji Bakanı. Döneminde 6 büyük maden faciası, ardından yüzlerce can kaybı var. Rapor yazım ekibine de AK Parti’nin istediği raporu yazacaklar getirildi."(ANKA)

Öne Çıkanlar