DEM Parti'den Refah saldırısına kınama: 'AKP’ye sesleniyoruz, askeri ve ticari tüm ilişkileri kes'

DEM Parti'den Refah saldırısına kınama: 'AKP’ye sesleniyoruz, askeri ve ticari tüm ilişkileri kes'
DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ile Tülay Hatimoğulları, İsrail'in Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalamasını kınadı. Eş Genel Başkanlar, AKP'ye İsrail'le askeri ve ticari ilişkileri kesme çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, İsrail'in dün gece Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde bulunan çadır kampa yaptığı saldırıyı kınadı. Eş Genel Başkanlar AKP'ye 'İsrail'le ticari ilişkileri kes' çağrısı yaptı.

X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda İsrail hükümetinin katliamda sınır tanımadığını belirten Hatimoğulları, "İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği bombalı saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu arkası kesilmeyen saldırılar, İsrail hükümetinin katliamda sınır tanımadığının göstergesidir. Saldırıların Refah’a genişlemesinin en büyük nedeni başta bölge devletleri olmak üzere dünya devletlerinin katliama yol veren tavrıdır. Savaşın durması için ülkeler göstermelik tutumlardan artık vazgeçmelidir" ifadelerini kullandı.

'ACİL ATEŞKES İLAN EDİLSİN'

Paylaşımını "Bu katliamı durduracak tek yol dünya halklarının mazlum Filistin halkıyla dayanışma içerisinde olması, hükümetlerini İsrail’e karşı etkin tutum almaya çağırmasıdır" sözleriyle sürdüren Hatimoğulları, acilen ateşkes ilan edilmesini istedi. Hatimoğulları, Filistin halkının yanında olduklarını, itirazlarını yükseltmeye devam edeceklerini belirtti.

'ASKERİ VE TİCARİ İLİŞKİLER KES' ÇAĞRISI

Eş Genel Başkan Bakırhan ise yaptığı paylaşımda Netenyahu hükümetinin Refah’a dönük insanlık suçu içeren saldırıları devam ettiğini ifade ederek şu ifadeleri kullandı:

"Dünyanın gözü önünde mazlum Filistinlilere dönük büyük bir katliam gerçekleştiriliyor. Dünya devletleri bu katliam serisine karşı ya sessiz kalarak suç ortağı oluyor ya da İsrail’i durdurabilecek güçlü bir irade ortaya koyamıyor. Katliamlarına Refah’ta devam eden Netenyahu hükümetini kınıyoruz. Devletlere değil, halklara çağrı yapıyoruz. Herkes bulunduğu yerden mazlum Filistin halkı için itiraz etmeli, hükümetlerini katliama karşı adım atmaya zorlamalıdır."

AKP'nin ilk günden beri Filistin halkına dönük saldırılara göstermelik tepkiler verdiğini vurgulayan Bakırhan, "AKP’ye sesleniyoruz: Algı yönetmekten vazgeç. Askeri ve ticari tüm ilişkileri kes" çağrısı yaptı.

MERKEZ YÜRÜTME KURULU'NDAN KINAMA MESAJI

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu da İsrail’in Refah’taki çadır kente düzenlediği saldırıyı kınadı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Netanyahu hükümetinin Filistin halkına yönelik katliamları sınır tanımıyor. Yerinden edilmiş Filistinlilerin bulunduğu Refah’taki çadır kente İsrail ordusu tarafından düzenlenen saldırıyı DEM Parti olarak en güçlü şekilde kınıyoruz.

Uluslararası Adalet Divanı tarafından 24 Mayıs’ta alınan yeni tedbir kararları İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına hükmetmişti. Ancak bu karara rağmen Refah’taki çadırlara yönelik gerçekleştirilen katliam Netanyahu hükümetinin pervasızlıkta geldiği acımasız aşamayı gözler önüne seriyor.

'HALKLAR OLARAK BU KATLİAMI DURDURABİLİRİZ'

Bu saldırılar karşısında tepki vermeyen ve göstermelik tavır sergileyen her devlet Netanyahu hükümetinin suç ortağı konumundadır. Herkesin gözü önünde katliamlar yapan İsrail ordusunun durdurulamamasının temel nedeni devletlerin katliama yol veren tavrıdır.

Tüm dünya halklarına çağrımızdır: Halklar olarak bu katliamı durdurabiliriz. Herkes kendi ülkesindeki iktidara İsrail’e karşı, savaşa son verecek nitelikte adımlar atmaya zorlamak için demokratik basınç uygulamalıdır.

Bizler de DEM Parti olarak AKP-MHP iktidarına sesleniyoruz: İsrail’e karşı politikanızda samimi olun, Türkiye halklarının gözünü boyamaya çalışmaktan vazgeçin, askeri ve ticari tüm ilişkileri kesin!

Mücadele mirasımızın bizlere yüklediği sorumluluğun bilinciyle mazlum Filistin halkının her daim yanında olduğumuzu bir kere daha haykırıyoruz. Yaşasın Filistin halkının onurlu mücadelesi!"

NE OLMUŞTU?

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, İsrail savaş uçakları, Refah'ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının bulunduğu bölgenin yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladı. Saldırıda en az 40 Filistinli öldü. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar