Devlet Bahçeli, CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nu hedef aldı: Milletvekilliği düşürülmeli

Devlet Bahçeli, CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nu hedef aldı: Milletvekilliği düşürülmeli
Yayınlanma:
A+ A-
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nu hedef aldı: "Milletvekilliği düşürülmeli, mahkeme yolu ardına kadar açılmalıdır."

Artı Gerçek - CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nu hedef alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Ne vatansızların ne bayraksızların TBMM'de yeri yoktur. PKK'ye sözcülük yapan bir suçluya Hazine'den maaş verilmesi haramdır, günahtır. Bu çürümüşün milletvekilliği düşürülmelidir. Mahkeme yolu ardına kadar açılmalıdır" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin kurultayının 17 Mart'ta yapılacağını açıkladı. Devlet Bahçeli, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Kurultay tarihini açıklayan Bahçeli, "17 Mart 2024 tarihinde bir şölen havasında yapmayı kararlaştırdığımız 14. Olağan Büyük Kurultayı'mızla da düğümlenecek il ve ilçe kongrelerimizi disiplin, demokratik olgunluk, sağduyu, kardeşlik ve yüksek bir katılım eşliğinde gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

CUMHUR İTTİFAKI MESAJI

"Cumhur ittifakı olarak yeni projelerimizle gücümüze güç katacağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullanan Bahçeli, şunları söyledi: "MHP başında sonunda, önünde arkasında milletin olmadığı hiçbir ilişki ve irtibat ağının, hiçbir fikri, siyasi tez ya da önermenin içinde bugüne kadar olmamış ve bundan sonra da olması düşünülmeyecektir."

"Bizim sırça köşklerle işimiz olmadı, olmayacaktır" diyen Bahçeli, "Birileri gibi fildişi kulelerinde sefa sürmemiz, keyif çatmamız, çıkar hesabı yapmamız, günü kurtarmaya tevessül etmemiz, kulislerin oyuncağı olmamız mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, şunları söyledi: "Tük milliyetçiliğinin milletimize ve ülkemize doğrudan temas eden her meseleyle ilgili de söyleyeceği sözü, göstereceği refleksi hazırlayıp kamuoyunun takdirine sunacağı çözüm reçeteleri vardır."

SEZGİN TANRIKULU'NU HEDEF ALDI

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nu hedef alan Bahçeli, "Türk Siahlı Kuvvetleri'ne saldıran bu alçak ve sözde milletvekilinin ağzı, düşman ağzıdır. Aidiyeti Kandil mağaralarıdır" dedi.

Bahçeli, şunları söyledi: "Vatandaşlarımızı helikopterden atan, köyleri yakan Türk askeri değildir. Böyle bir hadise de vuku bulmamıştır. CHP yönetiminin kendi partisinde bulunan bu satılmış PKK'lıya lazım gelen cezayı vermekten imtina etmesi basit ve caydırıcı olmaktan uzak tutumu adı konulmamış bir ağız ve akıl birliğine delalettir."

"PKK'ya sözcülük yapan bir suçluya Hazine'den maaş verilmesi skandaldır, haramdır" diyen Bahçeli, "Hukuk ve demokrasinin kuralları eksiksiz şekilde işletilerek bu çürümüşün milletvekilliği düşürülmeli, mahkeme yolu ardına kadar açılmalıdır" ifadelerini kullandı.

AYM'YE YÜKLENDİ

HDP'nin kapatma davasına ilişkin de konuşan Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi neyi bekliyor? Eksik bırakılan ne vardır da AYM bu hukuki süreci ağırdan almaktadır? Biz adalet istiyoruz. Üstelik hemen istiyoruz. AYM'nin görevini derhal yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.

'AVRUPA BİRLİĞİ BİZİM İÇİN BİTMİŞTİ'

Avrupa Birliği ile ilgili partisinin görüşünü bildiren Bahçeli, Avrupa Birliği ile üyelik sürecinin sonlandırılması gerektiğini söyledi.

Bahçeli, "Bizim için Avrupa Birliği bitmiştir. Avrupa Birliği ile doğmadık, Avrupa Birliği ile ölmeyiz" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TV100'de yayınlanan bir programa telefonla bağlanarak "TSK'nın yaptığı her şey, eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız. TSK değil mi 12 Eylül'de darbe yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz'da darbe girişimi yapan, köyleri yakan... Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen... Biz eleştirel yaklaşırız. Soru sorarız, doğru olup olmadığını sorarız, TSK üzerinden bu tür şaibelerin kalkması amacıyla bunu sorarız. 40 yılda her şeyi doğru yapsaydı Türkiye bu durumda olmazdı. AİHM kararı orada, 15 tane köylü, kim attı? Bu kadar köyü yaktı? Daha yeni Roboski Uludere oldu... Sizler de eleştirel yaklaşamadığınız için Türkiye bu noktaya geldi" ifadelerini kullanmıştı.

TV100 HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Tv100, Tanrıkulu'nun açıklamalarına dair haberlerini "Tanrıkulu'nun TSKye dönük iftiraları" ibaresiyle servis ederek hedef göstermişti.

TANRIKULU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Sözlerinin tartışma yaratması üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, “Dünkü açıklamalarımdan sonra bazı dijital platformlarda hakkımda ağır eleştirinin ötesine varan açıklamalar yapan / yazan herkesle tek tek hukuk önünde hesaplaşacağım. Günü geldiğinde aman 'Özür dilerim, ben yanlış yaptım, affedin' vb sözlerle lütfen karşıma gelmeyin” demişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Tanrıkulu'nın açıklamalarını gerekçe göstererek hakkında soruşturma başlatmıştı.

CHP'DEN İLK AÇIKLAMA

Tanrıkulu'nun açıklamalarının ardından ise CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, milletimizin gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri’ni töhmet altında bırakan ifadeleri kabul edilemez. Bu konu yetkili organlarımızda görüşülecektir” ifadelerini kullanmış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise "TSK bizim göz bebeğimizdir" açıklamasında bulunmuştu.

TANRIKULU'NDAN SORUŞTURMA YORUMU

CHP'li Sezgin Tanrıkulu hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin "AKP'nin derin devletin yeni sahibi olduğunun bir kez daha itirafıdır" demişti.

DİYARBAKIR BAROSU'NDAN DESTEK

Diyarbakır Barosu, hedef gösterilen Sezgin Tanrıkulu’na destek vermiş ve yapılan açıklamada "Önceki dönem Baro Başkanlarımızdan ve Diyarbakır Milletvekili Av. Sezgin Tanrıkulu’na yönelik bir TV programında sarfettiği sözler nedeniyle eleştiri sınırını aşan ve hedef gösterici saldırıları kınıyoruz. Bu ve benzeri linç kampanyalarının neden olduğu sonuçları en acı şekilde yaşamış bir kurum olarak yetkilileri gerekli tedbirleri almaya ve herkesi sorumlu davranmaya davet ediyoruz" denilmişti.

TANRIKULU: ZORA DÜŞÜNCE SUSANLARDAN DEĞİLİM

Tanrıkulu, hedef alınması sonrası yeni bir açıklama yaparak insan haklarını savunmaya devam edeceğini söylemişti. Tanrıkulu, "Ben hakikatleri dönemin koşullarına göre eğip bükenlerden, zora düşünce susanlardan değilim" demişti.

BAKAN TUNÇ: SORUŞTURMA FEZLEKESİ MECLİS'TE, SÜREÇ MECLİS'İN TAKDİRİNDE

Adalet Bakanı Tunç, CHP'li Tanrıkulu'nun TSK açıklamalarını kabul etmenin mümkün olmadığını belirtmişti. Soruşturma fezlekesinin Meclis gündemine geldiğini söyleyen Tunç, "Bundan sonraki süreç Meclis’in takdirindedir" demişti.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DEN DESTEK: KARDEŞİMİZDİR

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Tanrıkulu'na destek mesajı yayımlayarak, "Yıllarca hak mücadelesi verdi. Mazlumların yanı başında durdu. Kardeşimizdir" ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN DA HEDEF ALMIŞTI: CEZASIZ KALMAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Tanrıkulu'nu hedef almıştı. Erdoğan, "Bu şahıs, dünyanın en şerefli, en mert ordusuna dil uzatmanın cezasını hukuk önünde alacaktır. Düşmanlarının bile mertliğinden övgüyle söz ettiği Türk Silahlı Kuvvetlerimize yapılan bu namertçe hakaret, iftiralar cezasız kalmayacaktır" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar